2 lutego - Światowy Dzień Mokradeł
2 lutego obchodzimy Światowy Dzień Mokradeł. Święto popularyzuje wiedzę na temat znaczenia terenów podmokłych w przyrodzie, gospodarce i życiu codziennym człowieka.
Tegorocznym tematem Światowego Dnia Mokradeł są mokradła w miastach. Konwencja Ramsarska o obszarach wodno-błotnych mających międzynarodowe znaczenie, zwłaszcza jako środowisko życiowe ptactwa wodnego zwraca uwagę na to, że miejskie mokradła są ważne z wielu powodów:
- redukują powodzie,
- są źródłem wody pitnej,
- filtrują zanieczyszczenia,
- są miejskimi enklawami zieleni,
- dla wielu ludzi są źródłem utrzymania.
Te korzyści z mokradeł stają się tym bardziej istotne, że ludność zamieszkująca miasta przekroczyła liczbę 4 miliardów i nadal rośnie. Do roku 2050, 66% populacji światowej będzie mieszkać w miastach, gdyż ludzie przeprowadzają się na tereny zurbanizowane w poszukiwaniu lepszej pracy.
Jednak większość nie uświadamia sobie wartości i roli miejskich mokradeł. W szybko rozwijających się miastach, mokradła są często postrzegane jako nieużytki, miejsca składowania odpadów, są zasypywane lub zagospodarowywane na inne sposoby. Naukowcy szacują, że co najmniej 64% światowych mokradeł zniknęło od roku 1900, podczas gdy miasta przeżywają eksplozję wzrostu.
Ochrona i zrównoważone użytkowanie wszystkich mokradeł to cel działania Kowencji Ramsarskiej o obszarach wodno-błotnych mających międzynarodowe znaczenie, zwłaszcza jako środowisko życiowe ptactwa wodnego. Ta najstarsza światowa konwencja poświęcona ochronie środowiska przyrodniczego została podpisana 2 lutego 1971 r. w irańskim mieście Ramsar, od którego wzięła się jej potoczna nazwa.
Dotychczas Konwencję Ramsarską podpisało 169 państw, które wyznaczyły już 2293 obszary wodno-błotne o międzynarodowym znaczeniu, jednak ta liczba stale rośnie. Polska, która jest Stroną Konwencji od 22 marca 1978 r., wyznaczyła na swoim terytorium 16 obszarów, w tym:
- sześć parków narodowych (Biebrzański, Narwiański, Poleski, Słowiński, „Ujście Warty”, Wigierski),
- pięć jezior (Druzno, Karaś, Łuknajno, Siedmiu Wysp, Świdwie),
- ujściowy odcinek Wisły wraz z otaczającymi go mokradłami,
- torfowiska położone w Karkonoszach i Górach Izerskich,
- kompleksy stawów rybnych w okolicach Milicza i Przemkowa.
W Polsce zadania wynikające z postanowień Konwencji Ramsarskiej wykonuje Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska. W związku z tym w 2010 r. w Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska został utworzony Krajowy Sekretariat Konwencji Ramsarskiej, który zajmuje się wdrażaniem Konwencji. Jednym z największych sukcesów Krajowego Sekretariatu Konwencji w minionym roku jest zakończenie procedury ustanowienia w Polsce trzech nowych obszarów wodno-błotnych o międzynarodowym znaczeniu (tzw. obszarów Ramsar). Są to Ujście wisły, Stawy Przemkowskie i Torfowiska Doliny Izery.
W sobotę 3 lutego, podczas warszawskich obchodów Światowego Dnia Mokradeł na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, nastąpi uroczyste wręczenie certyfikatów Krajowemu Sekretariatowi Konwencji Ramsarskiej przez przedstawiciela międzynarodowego Sekretariatu Konwencji.
Więcej informacji o Konwencji Ramsarskiej można znaleźć na stronie Krajowego Sekretariatu Konwencji oraz międzynarodowego Sekretariatu Ramsar, o nowych obszarach Ramsar w Polsce, o obchodach Światowego Dnia Mokradeł w Warszawie.
Fot.: iStockphoto.com/RoschetzkyIstockPhoto