Zadania
Struktura Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska
Departament Realizacji Projektów Środowiskowych
Departament przygotowuje wnioski o dofinansowanie i realizuje projekty dofinansowane ze środków Programu LIFE, Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Odpowiada również za inicjowanie i realizację projektów dofinansowanych z innych źródeł, mających na celu poprawę stanu środowiska i zrównoważone gospodarowanie jego zasobami oraz realizację zadań związanych z utrzymaniem trwałości zrealizowanych projektów. Dodatkowo Departament realizuje projekty związane z wynagrodzeniami i podnoszeniem kwalifikacji oraz koordynuje ich wdrażanie w regionalnych dyrekcjach ochrony środowiska.
Ponadto do zadań Departamentu należy zarządzanie krajową siecią organów środowiskowych oraz instytucji zarządzających funduszami unijnymi "Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju", w tym koordynacja prac grup roboczych funkcjonujących w ramach Sieci, oraz prowadzenie i zarządzanie bazą danych o ocenach oddziaływania na środowisko oraz strategicznych ocenach oddziaływania na środowisko.
Departament Ocen Oddziaływania na Środowisko
Odpowiada za wdrażanie i realizację zasad funkcjonowania i koordynację systemu ocen oddziaływania na środowisko w kraju, w tym prowadzi i monitoruje procesy legislacyjne mogące mieć wpływ na poprawność transpozycji przepisów UE w tym zakresie. Uczestniczy w strategicznych ocenach oddziaływania na środowisko w odniesieniu do projektów m.in. polityk i strategii o randze ogólnokrajowej. Prowadzi postępowania administracyjne oraz uczestniczy w postępowaniach sądowo-administracyjnych dotyczących przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko. Współdziała w zakresie poprawnego stosowania prawa w procesie inwestycyjnym w odniesieniu do tzw. dużych projektów finansowanych ze środków UE. Prowadzi sprawy związane z realizacją zobowiązań międzynarodowych i dwustronnych dotyczących ocen oddziaływania na środowisko. Zajmuje się obsługą Krajowej Komisji do spraw Ocen Oddziaływania na Środowisko.
Departament Orzecznictwa Administracyjnego
Departament prowadzi postępowania administracyjne w II instancji, a także w trybach nadzwyczajnych, w sprawach dotyczących ochrony przyrody, ocen oddziaływania na obszar Natura 2000, szkód w środowisku, uzgodnień projektów decyzji dotyczących usuwania drzew lub krzewów, projektów decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu oraz projektów planów miejscowych. Ponadto jest odpowiedzialny za prowadzenie spraw wynikających z art. 6 ust. 3 - 4 Dyrektywy Rady w sprawie ochrony siedlisk przyrodniczych oraz dzikiej fauny i flory oraz z dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie odpowiedzialności za środowisko w odniesieniu do zapobiegania i zaradzania szkodom wyrządzonym środowisku naturalnemu.
Departament Zarządzania Zasobami Przyrody
Realizuje zadania z zakresu obszarów chronionych (z wyłączeniem parków narodowych), ochrony gatunkowej, siedlisk przyrodniczych, ochrony zadrzewień, gatunków obcych i niebezpiecznych, a także ogrodów botanicznych, zoologicznych i ośrodków rehabilitacji zwierząt. Ponadto prowadzi sprawy dotyczące zarządzania siecią obszarów Natura 2000, w tym stanowienie obszarów, planowanie ochrony, monitoring i system informatyczny sieci. Odpowiada za zarządzanie informacją o środowisku w obszarze systemu geoinformatycznego, bazami danych przestrzennych, a także prowadzi i udostępnia informacje z Centralnego Rejestru Form Ochrony Przyrody. Współpracuje z Ministerstwem Środowiska w zakresie uzgadniania dokumentów dotyczących w szczególności realizacji umów międzynarodowych dotyczących ochrony przyrody. Jest odpowiedzialny za merytoryczne wdrażanie międzynarodowych konwencji dotyczących ochrony przyrody, tj. Berneńskiej i Ramsarskiej, a także Europejskiej Konwencji Krajobrazowej oraz Porozumienia o ochronie wodniczki.
Biuro Dyrektora Generalnego
Biuro koordynuje sprawy z zakresu kontroli zarządczej w Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, odpowiada za obsługę finansową, kadrową i organizacyjną urzędu, gospodarowanie mieniem oraz realizuje zadania związane z informatyzacją i prowadzeniem postępowań o udzielanie zamówień publicznych. W kompetencjach Biura leży także zarządzanie serwisami internetowym i Biuletynem Informacji Publicznej Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska oraz serwisem internetowym Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000. Biuro prowadzi działania informacyjno-promocyjnych w zakresie zadań wynikających z ustawy z 15 lipca 2011 r. o krajowym rejestrze systemu ekozarządzania i audytu (EMAS). Biuro odpowiada również za kontakty i współpracę z mediami oraz planuje i realizuje działania informacyjno-promocyjne prowadzone przez Generalną Dyrekcję i regionalne dyrekcje ochrony środowiska.
Biuro Prawne
Biuro odpowiada za prawidłowe, pod względem legislacyjno - prawnym, przygotowanie projektów aktów normatywnych, obsługę prawną Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska oraz wydawanie opinii prawnych na potrzeby działalności urzędu.W kompetencjach Biura leży także zarządzanie informacją i udostępnianie informacji o środowisku. Ponadto we właściwościach Biura Prawnego znajdują się zamówienia publiczne, skargi i wnioski oraz petycje. Biuro jest również odpowiedzialne za realizację zadań wynikających z ustawy z 15 lipca 2011 r. o krajowym rejestrze systemu ekozarządzania i audytu (EMAS).
Zespół do spraw Budżetu i Finansów
Zespół realizuje zadania związane z kontrolą realizacji dochodów i wydatków budżetowych, wydatków ze środków unijnych oraz zadania związane z kontrolą obsługi finansowo-księgowej programów. Opracowuje projekty planów dochodów i wydatków budżetowych oraz wydatków finansowanych ze środków Unii Europejskiej. Wykonuje zadania w zakresie gospodarki finansowej oraz sprawozdawczości budżetowej, finansowej i statystycznej.
Stanowisko do spraw Audytu Wewnętrznego
Komórka odpowiada za realizację audytu wewnętrznego obejmującego niezależne i obiektywne badanie oraz systematyczną ocenę zgodności, skuteczności i efektywności kontroli zarządczej, a także czynności doradcze, mające na celu usprawnienie funkcjonowania Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.
Stanowisko do spraw Ochrony Informacji Niejawnych
Komórka odpowiada za realizację zadań związanych z ochroną informacji niejawnych w Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, prowadzeniem kancelarii niejawnej, a także realizację spraw związanych z oświadczeniami o stanie majątkowym.