Niekonwencjonalne złoża węglowodorów - wpływ na środowisko
Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska na zlecenie Ministra Środowiska w latach 2012–2015 r. realizował zadanie "Ocena zagrożeń dla środowiska powodowanych procesem poszukiwania, rozpoznawania i wydobywania niekonwencjonalnych złóż węglowodorów". Konieczność jego realizacji wynikała z potrzeby zapewnienia informacji niezbędnych do efektywnego zarządzania, kontroli i nadzoru poszukiwania, rozpoznania i eksploatacji niekonwencjonalnych złóż węglowodorów w Polsce, w szczególności tzw. gazu z łupków. Projekt był finansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
W ramach projektu powstały opracowania zawierające m.in.:
- wyniki terenowych badań środowiskowych, pozwalających na ocenę rzeczywistego wpływu przedsięwzięć w zakresie rozpoznawania gazu w skałach łupkowych na środowisko oraz zdrowie i życie ludności;
- przegląd wymogów prawno-administracyjnych regulujących działania związane z poszukiwaniem i rozpoznawaniem złóż niekonwencjonalnych gazu ziemnego oraz wydobywaniem gazu ziemnego ze złóż niekonwencjonalnych;
- dobre praktyki dotyczące ochrony środowiska przy realizacji prac związanych z poszukiwaniem, rozpoznawaniem oraz wydobywaniem gazu ze skał łupkowych.
Wnioski projektu są dedykowane instytucjom centralnym i regionalnym, biorącym udział w tym procesie.
Wyniki terenowych badań środowiskowych zostały przedstawione w marcu 2015 r. podczas eksperckiej konferencji "Gaz z łupków: bezpieczeństwo i odpowiedzialność - wyniki projektu badawczego".
W realizację zadań w projekcie zaangażowane zostały zarówno instytuty naukowe (Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy, Główny Instytut Górnictwa w Katowicach), uczelnie wyższe (Politechnika Gdańska, Akademia Górniczo Hutnicza w Krakowie), kancelaria prawna (K&L Gates), firmy konsultingowe (SEGI-AT Sp. z o.o., Deloitte Advisory Sp. z o.o.), a także polscy i zagraniczni inwestorzy.
Relacja z konferencji "Gaz z łupków: bezpieczeństwo i odpowiedzialność - wyniki projektu badawczego"
Publikacje i raporty opracowane w ramach projektu