40 lat Konwencji Berneńskiej
Konwencja Berneńska jest jednym z pierwszych międzynarodowych instrumentów prawnych dotyczących ochrony różnorodności biologicznej i jedynym takim instrumentem obejmującym wszystkie państwa z kontynentu europejskiego oraz 5 państw z Północnej Afryki. Traktat ten poprzedził dyrektywę siedliskową, która wprowadziła podobne przepisy w państwach Unii Europejskiej.
Przez 40 lat działalności Konwencja Berneńska przetarła szlaki współpracy międzynarodowej i stworzyła imponującą liczbę standardów i narzędzi służących ochronie przyrody na poziomie krajowym. Przyjęto więcej niż 200 rekomendacji i rezolucji oraz dziesiątki planów ochrony gatunków, kart i kodeksów dobrych praktyk.
40 opowieści na temat Konwencji Berneńskiej z okazji 40. rocznicy jej podpisania.
Jednym z przykładowych dokumentów przyjętych w ramach Konwencji to Europejski kodeks postępowania w zakresie ogrodnictwa i inwazyjnych roślin obcych. Na podstawie tego kodeksu wiele krajów, w tym Polska, we współpracy z ośrodkami naukowymi i sektorem ogrodniczym opracowały krajowe kodeksy. Więcej informacji na stronie kdpo. Konwencja także zaangażowała się w zwalczanie nielegalnego zabijania ptaków w akwenie Morza Śródziemnego czy w przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się grzyba Batrachochytrium salamandrivorans, który już spowodował załamanie się populacji salamandry plamistej w Holandii i stanowi zagrożenie dla płazów w Europie.
Jedną z funkcji Konwencji Berneńskiej szczególnie cenioną przez organizacje społeczne jest system monitoringu zgodności inwestycji czy innych działań z przepisami Konwencji. Przez te lata, ponad 200 spraw zostało poddanych ocenie zgodności z Konwencją. Nieocenioną rolą systemu monitoringu jest także wspieranie państw w unikaniu naruszeń przepisów Konwencji dzięki poradom i mediacji, które pozwalają na wprowadzenie satysfakcjonujących rozwiązań.
Kolejnym przykładem znaczenia Konwencji Berneńskiej we wprowadzaniu standardów na całym kontynencie europejskim jest znaczny postęp w budowaniu sieci obszarów chronionych Emerald. Sieć ta obejmuje obecnie 1122 ustanowionych obszarów oraz 2030 proponowanych obszarów z 14 państw spoza UE. Stanowi ona wraz z siecią obszarów Natura 2000 spójny system obszarów chronionych w Europie.
Zachęcamy do zapoznania się z działaniami podjętymi przez GDOŚ w ramach realizacji postanowień Konwencji Berneńskiej.
Więcej informacji na temat Konwencji Berneńskiej można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej Konwencji.