63 dni walki o wolność
Mieszkańcy, kombatanci, politycy i urzędnicy spotkali się w siedzibie Ministerstwa Środowiska by oddać cześć bohaterom Powstania Warszawskiego, największej akcji zbrojnej ruchu oporu w okupowanej przez Niemców Europie. W wydarzeniu uczestniczy Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska Andrzej Szweda-Lewandowski i kierownictwo urzędu.
Otwierając uroczystość głos zabrał Henryk Kowalczyk, Minister Środowiska.
- Powstanie Warszawskie było pokazem heroizmu okupionego ogromną ofiarą. Dziś wszyscy powinniśmy czcić powstańców, jest to naszym obowiązkiem. Jestem głęboko przekonany, że bohaterska i osamotniona walka, której celem była niepodległa Polska, dały narodowi ducha i siły do walki z narzuconą władzą komunistyczną - podkreślił minister.
Z kolei pułkownik Zbigniew Zieliński, Kombatant I i II konspiracji zbrojnej, mówił, że jesteśmy winni podziękowania i pamięć powstańcom. – Jeśli zaszłaby taka potrzeba, to bez wahania stanąłbym raz jeszcze do walki o wolność i suwerenność kraju – dodał płk Zieliński, członek Armii Krajowej i żołnierz wyklęty.
W trakcie spotkania wręczono również Medale „Za zasługi dla obronności kraju” oraz Szable „Za krzewienie patriotyzmu”.
Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną ruchu oporu w okupowanej przez Niemców Europie. Planowane na 3 - 4 dni trwało ponad dwa miesiące - do 2 października. W czasie walk zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród cywili były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta. Sama stolica została niemal całkowicie spalona i zburzona.