Posiedzenie Krajowego Komitetu Sterującego Konwencji Karpackiej
We wtorek 5 grudnia br. w Warszawie odbyło się 9. posiedzenie Krajowego Komitetu Sterującego Konwencji Karpackiej pod przewodnictwem prof. Jana Szyszko, ministra środowiska.
Spotkanie było poświęcone omówieniu wyników spotkania Konferencji Stron COP5 Konwencji Karpackiej, które odbyło się na Węgrzech w dniach 10-12 października br. Rozmawiano również o przygotowaniach do objęcia przez Polskę w 2020 r. prezydencji w pracach Konwencji Karpackiej.
W trakcie posiedzenia minister środowiska prof. Jan Szyszko podkreślił znaczenie regionu karpackiego w Europie. Zaznaczył również, że dołożymy wszelkich starań, aby polska prezydencja w Konwencji była dobrze przygotowana.
Konwencja Karpacka, sporządzona w Kijowie 22 maja 2003 r., została ratyfikowana przez Polskę w 2006 r. Najważniejszym jej organem jest Konferencja Stron Konwencji, tzw. COP, odbywająca się zazwyczaj co 3 lata.
Celem Konwencji Karpackiej jest współpraca na rzecz ochrony i zrównoważonego rozwoju Karpat dla poprawy jakości życia, wzmocnienia miejscowej gospodarki i społeczności lokalnych oraz zachowania walorów przyrodniczych i dziedzictwa kulturowego tego obszaru.
Komitet Sterujący Konwencji Karpackiej składa się z przedstawicieli instytucji biorących udział we wdrażaniu Konwencji Karpackiej, a więc resortu środowiska, innych resortów, władz regionalnych i lokalnych, instytucji naukowych i organizacji pozarządowych. Jego spotkania odbywają się cyklicznie i są poświęcone przeglądowi wdrażania Konwencji.
Fot.: istockphoto.com/Joel Carillet