BaltSeaPlan – doświadczenia z planowania przestrzennego Bałtyku
Wzrastające wykorzystanie Morza Bałtyckiego, poprzez intensyfikację transportu morskiego, budowę farm wiatrowych, wydobywanie surowców naturalnych, rybołówstwo, przemysł turystyczny czy instalowanie kabli i linii przesyłowych powoduje, że przestrzenią morską nie można już zarządzać zależnie od zapotrzebowania. Administrowanie przestrzenią morską powinno się odbywać analogicznie jak na lądzie, w sposób zorganizowany, w oparciu o jasne zasady planowania przestrzennego, respektowane przez wszystkich użytkowników. Takie podejście powinno pozytywnie wpłynąć również na ochronę środowiska morskiego, do czego obligują m.in. dyrektywa siedliskowa i ptasia, jak również dyrektywa ramowa w sprawie strategii morskiej.
Podczas spotkania dyskutowano m.in. na następujące tematy:
- międzynarodowy wymiar planowania przestrzennego obszarów morskich (maritime spatial planning - MSP), w tym uwarunkowania współpracy transgranicznej oraz problem „różnic kulturowych" krajów nadbałtyckich w podejściu do MSP,
- inicjatywy Komisji Europejskiej w zakresie promowania i koordynowania MSP na wodach UE,
- prace na rzecz MSP w ujęciu regionalnym, w tym działania HELCOM w obrębie Morza Bałtyckiego,
- włączanie interesariuszy w proces planowania,
- konkretne przykłady planów zagospodarowania fragmentów Bałtyku w ramach projektu.
W opracowanej wizji do 2030 r. „Ku zrównoważonemu planowaniu Morza Bałtyckiego" przedstawiono 4 kluczowe kwestie - jako pierwszą z nich wymieniono „Zdrowe środowisko morskie". Należy mieć na uwadze, iż planowanie przestrzenne ma zasadnicze znaczenie w odniesieniu do ochrony przyrody, w tym do zarządzania morskimi obszarami Natura 2000. W ramach projektu przygotowano szereg opracowań, w tym m.in. dotyczące wpływu podwodnego hałasu na morświny.
Warto podkreślić, iż podczas spotkania przedstawiono informacje na temat trzech pilotażowych planów przygotowanych w ramach projektu na polskich obszarach morskich: zachodniej części Zatoki Gdańskiej, południowej części Ławicy Środkowej oraz Zatoki Pomorskiej.
Więcej informacji nt. projektu BaltSeaPlan na stronie: www.baltseaplan.eu