Doskonalenie zarządzania poprzez wdrożenie EMAS w RDOŚ
1 grudnia 2015 r. podczas posiedzenia plenarnego europejskiej sieci ENEA-MA (ang. European Network of Environmental Authorities- Managing Authorities) Dyrektor Generalny Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska Tomasz Kielar uroczyście wręczył certyfikaty EMAS dziewięciu Regionalnym Dyrekcjom Ochrony Środowiska - w Białymstoku, w Gorzowie Wielkopolskim, w Katowicach, w Kielcach, w Łodzi, w Opolu, w Poznaniu, w Rzeszowie oraz w Warszawie.
Certyfikaty odebrali:
- Lech Magrel - Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Białymstoku,
- Jan Rydzanicz - Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim,
- Bernard Błaszczyk - Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Katowicach,
- Waldemar Pietrasik - Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Kielcach,
- Kazimierz Perek - Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Łodzi,
- Alicja Majewska - Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Opolu,
- Jolanta Ratajczak - Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Poznaniu,
- Lech Kotkowski - Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Rzeszowie,
- Aleksandra Atłowska - Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie.
Zrównoważony rozwój stanowi jedną z konstytucyjnych wartości, na straży których stoi administracja publiczna. Jakość środowiska przekłada się na nasze zdrowie i komfort życia. Dostępność zasobów naturalnych jest kluczem do rozwoju gospodarczego. Dbanie o środowisko jest tak w interesie społecznym jak i gospodarczym. Szczególną rolę mają tutaj regionalne dyrekcje ochrony środowiska. Aby tę rolę pełnić jak najlepiej konieczne jest stałe doskonalenie swojej działalności. Taki właśnie cel przyświecał projektowi wdrażania systemu EMAS w 16 regionalnych dyrekcjach ochrony środowiska.
Pierwsze działania związane z wdrażaniem systemu EMAS rozpoczęły się w czerwcu 2014 r. w ramach przygotowań do udziału regionalnych dyrekcji ochrony środowiska w projekcie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Procesy, cele, kompetencje – zintegrowane zarządzanie w urzędzie. Połączenie obu inicjatyw wsparte przez KPRM zaowocowało integracją podejścia związanego z zarządzeniem przez cele, procesy i kompetencje w ramach wdrażanego systemu zarządzania zgodnego z założeniami systemu EMAS.
Dla skutecznego wdrożenia i zapewnienia funkcjonowania systemu ekozarządzania i audytu kolejne etapy projektu obejmowały:
- przeprowadzenie wstępnego przeglądu środowiskowego,
- przygotowanie polityki środowiskowej, która oddaje charakter regionalnej dyrekcji ochrony środowiska określając kierunki i ramy działalności,
- przeprowadzenie kompleksowej identyfikacji aspektów środowiskowych, określenie aspektów znaczących,
- wyznaczenie celów i zadań środowiskowych,
- zidentyfikowanie mających zastosowanie wymagań prawnych oraz zapewnieniu dostępu do aktualnych przepisów prawnych, i innych związanych z aspektami środowiskowymi oraz dokonywaniu przeglądu spełniania tych wymagań,
- zaangażowaniu pracowników oraz ich dążeniu do ciągłego doskonalenia,
- wdrożenie systemu zarządzania środowiskowego w strukturę organizacyjną regionalnej dyrekcji ochrony środowiska,
- określenie zasobów, ról, zakresów odpowiedzialności i uprawnień niezbędnych w zarządzaniu środowiskowym,
- realizacja procesu organizacji szkoleń w celu uzyskania niezbędnych umiejętności zawodowych, uprawnień, kwalifikacji, podnoszenia świadomości ekologicznej przez pracowników wykonujących zadania, które w szczególności mają znaczący wpływ na środowisko.
Rejestracja regionalnych dyrekcji ochrony środowiska w systemie EMAS jest potwierdzeniem, że zielona administracja, jako idea nabiera bardzo praktycznego wymiaru. Jednocześnie podstawową korzyścią z wdrożenia systemu EMAS jest możliwość stałej poprawy zarządzania środowiskowego, a co za tym idzie, skutecznego zmniejszania negatywnego oddziaływania na środowisko.
Dla regionalnych dyrekcji ochrony środowiska system EMAS stanowi narzędzie pozwalające w sposób systemowy i efektywny zarządzać prowadzonymi procesami merytorycznymi. Dzięki połączeniu z systemem kontroli zarządczej oraz integrowaniu go z budżetem zadaniowym doskonalenie zarządzania urzędami odbywa się na wielu płaszczyznach. Realizacja projektu jednocześnie w 16 regionalnych dyrekcjach ochrony środowiska miało na celu standaryzowanie podejścia do tożsamych postępowań prowadzonych w jednostkach.
Wdrożenie wymagań systemu EMAS jest w pewnym sensie narzuceniem sobie przez organizację wewnętrznego rygoru działań, zakładającego m.in. okresowe poddawanie się wewnętrznym i zewnętrznym audytom. Dodatkowo efekty swojej pracy każda z regionalnych dyrekcji ochrony środowiska pokazuje w rokrocznie aktualizowanych deklaracjach środowiskowych, których zawartość jest walidowana przez akredytowanego weryfikatora środowiskowego EMAS. Oznacza to, że wdrożenie systemu EMAS to dopiero początek na drodze ciągłego doskonalenia. System EMAS w urzędzie to inwestycja, która co roku rozwijana szybko zacznie się zwracać.
Gratulujemy wszystkim regionalnym dyrekcjom ochrony środowiska oraz życzymy sukcesów w realizacji celów środowiskowych.