Chrzest Zefira
Portem macierzystym Zefira będzie Krosno Odrzańskim, statek będzie cumować także w Eisenhuttenstadt, Słubicach / Frankfurcie oraz Kostrzynie nad Odrą. Drugi ze statków - Laguna - ma dotrzeć do macierzystego portu w Nowej Soli jeszcze w tym roku. Portem Laguny będzie Nowa Sól, ale wycieczkowiec będzie wypływał również z portów w Głogowie, Bytomiu Odrzańskim oraz w Cigacicach.
Budowa bliźniaczych statków wycieczkowych Zefir i Laguna jest ostatnim polskim etapem projektu o nazwie "Odra dla turystów 2014 - rozwój turystyki wodnej na transgranicznym obszarze Doliny Środkowej Odry".
Statki Zefir i Laguna o długości 25 metrów będą mogły zabrać na pokład ok. 90 pasażerów, a także kilkanaście rowerów. Pokład dolny z 40 miejscami siedzącymi, klimatyzowany, z barem, przystosowany jest do organizacji konferencji, spotkań okolicznościowych itp.
Operatorem statków jest Stowarzyszenie Odra dla Turystów, które zajmie się organizacją rejsów po rzece Odrze. Celem jest przywrócenie rzece żeglugowo-turystycznej funkcji, ale również promocja dorzecza Odry jako miejsca atrakcyjnego dla turystów. Inwestycja jest współfinansowana z Programu Współpracy Transgranicznej Polska (województwo lubuskie) - Brandenburgia 2007-2013. Liderem projektu jest miasto Nowa Sól; z polskiej strony uczestniczą w nim także gminy: Bytom Odrzański, Sulechów, Krosno Odrzańskie, Słubice i Kostrzyn nad Odrą. Partnerami wspierającymi są miasto Głogów i gmina Górzyca.
W ramach projektu dokonano przebudowy i rozbudowy infrastruktury wodno-turystycznej oraz portowej w miastach partnerskich. Zakupiono dwa statki wycieczkowe oraz wybrano ich operatora. Statki będą zawijać do portów po stronie polskiej (Bytom Odrzański, Nowa Sól, Cigacice, Krosno Odrzańskie, Słubice, Kostrzyn), jak i niemieckiej (Ratzdorf, Eisenhüttenstadt, Frankfurt/O, Lebus, Küstrin-Kietz). Oprócz rozbudowy portów zostaną także przeprowadzone prace polegające na rozbudowie infrastruktury miejskiej, głównie w Nowej Soli oraz Bytomiu Odrzańskim.
Przedsięwzięcie na różnych etapach było uzgadniane i opiniowane przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim. Dotyczyło to m.in. budowy przystani rzecznej dla jednostek pływających (jachtów), odbudowy, zabudowy regulacyjnej rz. Odry - przystosowanie do III klasy drogi wodnej oraz modernizacji szlaku żeglownego na Odrze.
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim wydał także postanowienie uzgadniające realizację budowy transgranicznego połączenia mostowego pomiędzy Powiatem Odra - Sprewa (Republika Federalna Niemiec) i Powiatem Krośnieńskim (Rzeczpospolita Polska).
----------------------------------
Źródło: RDOŚ w Gorzowie Wielkopolskim
fot.: Urząd Miejski w Nowej Soli