Ćwierćwiecze Ślężańskiego Parku Krajobrazowego
Ślężański Park Krajobrazowy jest jednym z najstarszych parków krajobrazowych na Dolnym Śląsku, utworzony 8 czerwca 1988 r. w celu zachowania środowiska przyrodniczo - krajobrazowego masywu Ślęży wraz z przyległymi górami oraz jego zabytków archeologicznych. Park obejmuje masyw Góry Ślęży, Góry Raduni wraz pasmem Gór Oleszyńskich oraz Wzgórza Kiełczyńskie i Górę Jańską. Od 1999r. Parkiem zarządza Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych.
Najwyższym punktem Parku jest Góra Ślęża i jest to zarazem najwyższym punkt Przedgórza Sudeckiego. Park, oprócz terenów o wysokich walorach krajobrazowych, wyróżniających się wartościach przyrodniczych - zarówno pod względem flory, jak i fauny - jest niezwykle interesujący ze również względów kulturowych.
W uroczystościach z okazji 25-lecia Parku udział wzięli m.in. przedstawiciele samorządu województwa dolnośląskiego, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska we Wrocławiu, powiatu wrocławskiego oraz miasta i gminy Sobótka, lasów państwowych, Instytutu Rozwoju Terytorialnego we Wrocławiu, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, oraz parków krajobrazowych z Polski. W trakcie obchodów na ręce Dyrektora Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych złożone zostały gratulacje i życzenia dalszych sukcesów.
Tematem przewodnim konferencji były „Istniejące i potencjalne zagrożenia funkcjonowania parków krajobrazowych w Polsce". Poruszane były m. in. zagadnienia związane z wpływem planów ochrony parków krajobrazowych na planowanie przestrzenne w gminach, zagrożeniami antropogenicznymi dla siedlisk przyrodniczych na terenie Masywu Ślęży oraz walorami kulturowymi i historycznymi Parku.
----------------------------------
Żródło, fot.: RDOŚ we Wrocławiu