Człowiek w krajobrazie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego
Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych w Słupsku, Oddział Zespołu w Gdańsku − Trójmiejski Park Krajobrazowy zaprasza do udziału w konkursie fotograficznym „Człowiek w krajobrazie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego”.
Celem konkursu jest fotograficzna dokumentacja obecności i aktywności człowieka w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym. W konkursie mogą uczestniczyć wszyscy miłośnicy przyrody i fotografii, niezależnie od wieku i miejsca zamieszkania.
Każdy uczestnik może zgłosić w konkursie maksymalnie 5 zdjęć w formacie minimum 15 cm x 21 cm, każde z nich powinno być czytelnie opisane na odwrocie. Należy podać imię i nazwisko autora, wiek i adres. Zdjęcia w wersji elektronicznej nie będą przyjmowane.
Prace należy przesyłać do 3 grudnia 2018 r. na adres:
Trójmiejski Park Krajobrazowy
ul. Polanki 51
80-308 Gdańsk
Ogłoszenie wyników nastąpi w grudniu 2018 r. na stronie internetowej Parku, a laureaci zostaną zawiadomieni listownie bądź telefonicznie.
--------------
„Krajobraz jest kluczowym elementem dobrobytu społeczeństwa i jednostek, a jego ochrona, a także gospodarka i planowanie niesie w sobie prawa i obowiązki dla każdego człowieka”. To jedno ze stwierdzeń zawartych w preambule Europejskiej Konwencji Krajobrazowej sporządzonej we Florencji dnia 20 października 2000 r., która wskazuje na ścisłe zależności pomiędzy człowiekiem, a otoczeniem, w którym funkcjonuje.
Zgodnie z zapisami Konwencji, krajobraz to ważny element życia ludzi zamieszkujących wszędzie, zarówno w miastach i na wsiach, na obszarach zdegradowanych, pospolitych, jak również na obszarach odznaczających się wyjątkowym pięknem.
Aby wzmocnić działania w zakresie ochrony i zrównoważonego kształtowania krajobrazu, z inicjatywy Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska 20 października ogłoszono Dniem Krajobrazu. Celem obchodów Dnia Krajobrazu jest zwrócenie uwagi na znaczenie krajobrazu w naszym życiu oraz wskazanie zależności podejmowanych decyzji na kształt i wygląd otoczenia.
Pamiętajmy, że krajobraz jest zasobem, z którego możemy czerpać konkretne korzyści, nie tylko estetyczne, społeczne czy duchowe ale również materialne. Jednak o ten zasób powinniśmy wspólnie dbać i wspólnie nim gospodarować, aby to cenne dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe mogło posłużyć również przyszłym pokoleniom. Stosunek do tych wartości określa miejsce człowieka w świecie i wpływa na tożsamość narodową oraz stanowi istotny czynnik rozwoju struktur lokalnych.
20 października Dzień Krajobrazu Mój krajobraz. Współtworzę i chronię
Fot.: Autor: Leinad (Praca własna) [CC BY-SA 3.0], Wikimedia Commons