Czwarte spotkanie grupy Partnerstwa Naturowego
Czwarte spotkanie w ramach projektu „Natura i Gospodarka - podstawy dialogu" odbyło się w piątek, 1 marca 2013 r. w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej Pszczewskiego Parku Krajobrazowego w Pszczewie. Uczestniczył w nim przedstawiciel Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim Grzegorz Karcz. Projekt realizuje Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wykonawcą jego części na terenie województwa lubuskiego jest Fundacja Rozwoju Turystyki Aktywnej SzlakamiPoPolsce.pl.
Głównym celem spotkania było wypracowanie listy rekomendacji rozwiązań systemowych finansowanych ze środków UE oraz budżetowych. Liczną, 25-cio osobową grupę gości reprezentowali przedsiębiorcy prowadzący działalność w branży turystycznej, handlowo-usługowej oraz wytwórczej, wśród nich uczestniczący w spotkaniu po raz pierwszy.
Na wstępie zaprezentowano wypracowane na poprzednim spotkaniu rekomendacje dotyczące m.in. stworzenia jasnego i czytelnego prawa dotyczącego procedur środowiskowych, zmierzającego między innymi do wyeliminowania dowolnej interperetacji przepisów oraz udostępniania przedsiębiorcom wiedzy na temat specyfiki obszaru Natura 2000, na terenie którego prowadzą działalność wraz ze wskazaniem na mapie lokalizacji siedlisk i gatunków objętych ochroną. W ocenie uczestników to główna bolączka przedsiębiorców małych i średnich firm.
Pracownik Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim przestawił informację na temat opracowywanych planów zadań ochronnych, a także planów ochrony lubuskich obszarów Natura 2000. Dokumenty te wskazują na miejsca występowania chronionych gatunków bądź siedlisk, na istniejące i potencjalne dla nich zagrożenia a także określają warunki gospodarowania służące celom ochrony obszarów Natura 2000. Zdobywana aktualna wiedza o obszarach Natura 2000 jest dużym ułatwieniem właściwej identyfikacji oddziaływań inwestycji, ich istotności i skali, ważnej dla usprawnienia procesu administracyjnego.
W bloku warsztatowym kończącym spotkanie uczestnicy wypracowali i ocenili 10 rekomendacji. Wśród zgłoszonych, z największą oceną punktową wskazano utworzenie działania, które będzie narzędziem dofinansowującym przedsięwzięcia zarówno inwestycyjne jak i nieinwestycyjne realizowane przez przedsiębiorców prowadzących działalność na obszarach Natura 2000 lub na terenach mających bezpośredni wpływ na obszary Natura 2000 oraz zwiększenie o 10 - 15 % poziomu dofinansowania dla przedsięwzięć mających pozytywny wpływ na obszary Natura 2000.
-------------------------------------
Źródło, fot.: RDOŚ w Gorzowie Wielkopolskim