Czynna ochrona dolnośląskich rezerwatów
Prace przeprowadzono na terenie rezerwatów przyrody Brzeźnik, Krokusy w Górzyńcu i Skałki Stoleckie, a związane były z wykaszaniem powierzchni łąkowych. Poza tym w rezerwacie przyrody Skałki Stoleckie przeprowadzono działania mające głównie na celu eliminację robinii akacjowej.
W rezerwacie Brzeźnik (gmina Nowogrodziec, Nadleśnictwo Bolesławiec) w celu ochrony stanowisk wrzośca bagiennego Erika tetralis wykoszono trzcinę i kruszynę pospolitą. Działania te są realizowane w rezerwacie od czterech lat, a efektem jest obserwowany wzrost powierzchni płatów wrzośca bagiennego w obrębie odkrytych partii torfowiska.
Fot. 1. Wrzosiec bagienny Erika tetralis
W rezerwacie Krokusy w Górzyńcu (gmina Stara Kamienica, Nadleśnictwo Szklarska Poręba) przeprowadzono wykaszanie śródleśnej łąki, na której występują w stanie naturalnym stanowiska szafrana Crocus L., stanowiącego przedmiot ochrony ww. rezerwatu. Śródleśna łąka, na której rosną krokusy, koszona jest systematycznie od trzech lat, dzięki czemu krokusy w rezerwacie powinny występować jeszcze liczniej.
Fot. 2. Wykoszona łąka, na której wiosną pojawią się krokusy.
W rezerwacie Skałki Stoleckie (gmina Ząbkowice Śląskie, Nadleśnictwo Henryków) usunięto robinię akacjową oraz krzewy zacieniające odsłonięcia skalne u podstawy południowo-zachodniej części kamieniołomu z kserotermiczną entomofauną oraz siedliskami nietoperzy stanowiącymi przedmiot ochrony tego rezerwatu. Wykoszono także powierzchnię łąkową na dnie wyrobiska i na stokach hałd kamieniołomu, z cennymi gatunkami roślin.
----------------------------------
Źródło, Fot.: RDOŚ we Wrocławiu