Czynna ochrona rezerwatu Dębniak
W marcu 2014 r. podczas kontroli prowadzonej w rezerwacie Dębniak (gmina Korczew, powiat siedlecki) pracownicy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie ze zdumieniem zauważyli, że w starodrzewiu zadomowiły się bobry. Ich „łupem" padło już kilka dębów.
Priorytetem w rezerwacie jest utrzymanie celu ochrony, którym w Dębniaku jest ochrona naturalnego fragmentu starodrzewu dębowo-lipowego z licznymi pomnikowymi drzewami. Tak więc już w najbliższym czasie przeprowadzone zostaną prace ochronne - najcenniejsze, najstarsze drzewa zostaną zabezpieczone metalową siatką.
Rezerwat Dębniak jest częścią założenia parkowego z końca XVIII w. Przed drugą wojną światową teren ten wchodził w skład Dóbr Korczewskich należących do rodziny Ostrowskich. W wyniku upaństwowienia w pod koniec lat 40. ubiegłego wieku, dobra stały się własnością Skarbu Państwa, a prawowici właściciele wyjechali do Anglii. Rezerwat o powierzchni 20,84 ha został ustanowiony w 1978 r. W rezerwacie znajdują się malownicze stawy połączone kaskadowo, które zostały odtworzone w 1998 r. przez ówczesny Zarząd Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego. Właśnie w jednym ze stawów zadomowiły się bobry.
--------------------------------
Żródło, fot.: RDOŚ w Warszawie