Czystsza Wisła
Wydarzenie otworzyła Hanna Gronkiewicz-Waltz - Prezydent m.st. Warszawy. W uroczystości udział wzięli m.in. Donald Tusk - Premier RP oraz Marcin Korolec - Minister Środowiska, a także Stanisław Gawłowski - Sekretarz Stanu i Aneta Wilmańska - Podsekretarz Stanu w resorcie środowiska. W spotkaniu uczestniczył także Michał Kiełsznia Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska.
Działnośći warszawskiej „Czajka" ma ogromne znaczenie dla rzeki Wisły. Dzięki rozbudowie i modernizacji warszawskiej "Czajki" oraz wybudowaniu kolejnych kilometrów sieci kanalizacyjnej w 2015 r. ponad 90% mieszkańców Warszawy będzie objętych systemem zbiorowego odprowadzania ścieków. Nastąpi również likwidacja nieszczelnych zbiorników oraz nielegalnych zrzutów ścieków do gleby i rzeki, a tym samym wyeliminowanie zagrożeń dla istniejących źródeł wody pitnej.
Zaprojektowana na początku lat 70-tych XX wieku Oczyszczalnia Ścieków „Czajka" została oddana do eksploatacji w 1991 r. Zakład położony jest w północno-wschodniej części Warszawy i zajmuje obszar o powierzchni 52,7 ha. Obecnie do oczyszczalni dopływają ścieki komunalne zarówno z prawobrzeżnej, jaki i z lewobrzeżnej części stolicy oraz z gmin ościennych tj. Legionowa, Zielonki i Marek, a także osady powstałe w procesie uzdatniania wody w Zakładzie Wodociągu Północnego w Wieliszewie.
Ścieki poddawane są procesom mechanicznego i biologicznego oczyszczania. Powstałe w procesie oczyszczania ścieków osady ściekowe ulegają fermentacji, a wytworzony w tym procesie biogaz wykorzystuje się do celów grzewczych.
Pierwotnie rozwiązania techniczne zastosowane w procesie oczyszczania wody dostosowane były jedynie do redukcji związków węgla organicznego. W trakcie wieloletniej eksploatacji oczyszczalni wprowadzono szereg zmian w procesie technologicznym, które umożliwiły usuwanie ze ścieków związków biogennych. Jednak ograniczenia wynikające z konstrukcji istniejących obiektów technologicznych nie pozwalały na osiągnięcie w pełnym zakresie standardów i norm dla ścieków oczyszczonych, obowiązujących obecnie w Polsce i innych krajach unijnych.
Realizacja projektu modernizacji i rozbudowy Oczyszczalni Ścieków "Czajka" to nie tylko dostosowanie do obowiązujących przepisów w zakresie oczyszczania ścieków, ale przede wszystkim zwiększenie przepustowości, przyjęcie ścieków z innych części miasta, przyjęcie całości maksymalnego przepływu z wodami deszczowymi.
W układzie technologicznym oczyszczalni znajdą się także obiekty i urządzenia gospodarki osadowej, w których osady ściekowe, powstałe w procesie oczyszczania, poddawane są stabilizacji i odwodnieniu. Powstający w procesie stabilizacji osadów biogaz jest wykorzystany do produkcji energii cieplnej i elektrycznej.
Wszystkie obiekty oczyszczania wstępnego oraz gospodarki osadowej, są całkowicie zhermetyzowane, zaś powietrze odciągane z obiektów technologicznych jest neutralizowane w systemie oczyszczenia powietrza.
Odpady technologiczne powstałe w procesie oczyszczania ścieków i przeróbki osadów ściekowych, są unieszkodliwiane w STUOŚ, zlokalizowanej na terenie Oczyszczalni Ścieków „Czajka". Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych technologii termicznego przekształcania odpadów i oczyszczania spalin, instalacja jest w pełni bezpieczna dla ludzi i środowiska.
Schemat rozbudowanej i zmodernizowanej Oczyszczalni Ścieków "Czajka", źródło MPWiK
Więcej informacji o projekcie na stronie MPWiK w Warszawie.
-------------------------------------
Fot. K. Kowalski dla MPWiK