Dąb Świstak Europejskim Drzewem Roku 2018
Znamy już wyniki konkursu Europejskie Drzewo Roku 2018. Zwycięzcą tegorocznego konkursu został 200-letni śpiewający dąb korkowy Świstak z Portugalii. Polska topola Helena z Helu, zwyciężczyni konkursu Klubu Gaja Drzewo Roku 2017 zajęła 11. miejsce. Wyniki europejskiego plebiscytu zostały ogłoszone z okazji Międzynarodowego Dnia Lasów - 21 marca, podczas ceremonii rozdania nagród w Parlamencie Europejskim w Brukseli.
Zwycięski dąb Świstak zawdzięcza swoje imię rozlicznym ptakom goszczącym w jego gałęziach. W 1988 roku został zarejestrowany w Księdze Guinessa jako „największy dąb korkowy na świecie”. Przedstawiciele laureata otrzymali unikatowe drewniane trofeum, które każdego roku przechodzi od zwycięzcy do zwycięzcy. Zaprojektował i wykonał je czeski artysta Martin Patřičný. Statuetka wykonana jest z różnych gatunków drewna, reprezentujących europejską różnorodność drzew. W zeszłym roku powędrowała do polskiego dębu Józef z Wiśniowej w woj. podkarpackim, który został Europejskim Drzewem Roku 2017. Teraz otrzymał ją zwycięski dąb Świstak.
W lutym tego roku mieszkańcy 13. krajów Europy oddawali głosy na swoje ulubione drzewa ubiegające się o tytuł Europejskiego Drzewa Roku 2018. Podczas głosowania oddano 200 000 głosów. Dąb korkowy Świstak z Portugalii zwyciężył zdobywając 26 666 głosów internautów. Drugie miejsce przypadło Starożytnym wiązom w Cabeza Buey z Hiszpanii (22 323 głosy), trzeci na podium stanął dąb zwany „Nestorem Biełgorodzkich Lasów" z Rosji (21 884 głosy). Polska topola Helena z Helu zdobyła 10 889 głosów internautów i zajęła 11. miejsce.
Ceremonia przyznania tytułu Europejskiego Drzewa Roku 2018 i nagród odbyła się 21 marca 2018 r. w Parlamencie Europejskim w Brukseli z udziałem m.in. przedstawicieli Parlamentu Europejskiego, Komisji Europejskiej, organizatorów krajowych konkursów Drzewo Roku. Kilkaset osób czekało w napięciu na ogłoszenie wyników, gdyż do samego końca wyniki głosowania były utajnione.
Konkurs Europejskie Drzewo Roku organizowany jest przez Czeską Fundację Partnerstwo dla Środowiska od 2011 r. Jego celem jest zwrócenie uwagi na ciekawe stare drzewa, jako ważne elementy dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, które powinniśmy cenić i chronić. W finale konkursu europejskiego biorą udział zwycięzcy etapów krajowych. Organizatorem polskiej edycji jest Klub Gaja.
Fot.: Topola Helena z Helu, Klub Gaja/Beata Tarnawa