Decyzja w sprawie drogi S-61
W ramach inwestycji Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przewiduje budowę drogi ekspresowej o przekroju dwujezdniowym - 2 x 2 pasy ruchu, o długości ok. 74 km, budowę dróg dojazdowych, przeznaczonych dla ruchu lokalnego, budowę 4 Miejsc Obsługi Podróżnych, przełożenie i przebudowę istniejących dróg gminnych, powiatowych i wojewódzkich kolidujących z planowaną inwestycją, przebudowę kolidujących z przedsięwzięciem istniejących urządzeń infrastruktury (m.in. sieci gazowych, energetycznych, wodociągowych, kanalizacyjnych i telekomunikacyjnych), w szczególności przebudowę linii elektroenergetycznych wysokiego, średniego i niskiego napięcia.
Dla zabezpieczenia okolicznych mieszkańców przed hałasem Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska nałożył na inwestora obowiązek wykonania ekranów akustycznych. Trasa przedsięwzięcia nie przecina form ochrony przyrody, ale w celu zabezpieczenia lokalnych ścieżek migracji zobowiązano inwestora do budowy ponad 40 przejść i przepustów dla płazów, gadów i ssaków, w tym także jedne z pierwszych w województwie podlaskim przejścia górne - w formie zielonego mostu.
Projektowany odcinek drogi ekspresowej będzie przebiegał na terenie dwóch województw: podlaskiego i mazowieckiego. Ze względu na fakt, iż większość przedsięwzięcia zlokalizowana będzie na terenie województwa podlaskiego, postępowanie prowadzone było przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Białymstoku we współpracy z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiskaw Warszawie.
„To kolejny krok zbliżający do budowy Via Baltica - podkreślił Lech Magrel, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Białymstoku. Mam nadzieję, że już niebawem Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad złoży kolejne wnioski dotyczące pozostałych odcinków tej ważnej, strategicznej inwestycji na terenie województwa podlaskiego."
Na etapie uzyskiwania zezwolenia na realizację inwestycji drogowej Regionalny Dyrektor nałożył obowiązek obligatoryjnego przeprowadzenia ponownej oceny wpływu inwestycji na środowisko. Pozwoli ona na uszczegółowienie warunków środowiskowych, określonych w decyzji środowiskowej i ewentualne nałożenie dodatkowych warunków, zabezpieczających przed ewentualnym negatywnym oddziaływaniem na środowisko. Ponadto, nałożona analiza porealizacyjna, sporządzona po oddaniu inwestycji do użytkowania, określi rzeczywiste poziomy hałasu w stosunku do narażonej zabudowy mieszkaniowej, co pozwoli na podjęcie dodatkowych działań zaradczych.
Z treścią decyzji można się zapoznać się w siedzibie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiskaw Białymstoku, w Biuletynie Informacji Publicznej, w Urzędzie Miejskim w Łomży oraz urzędach gmin, przez tereny których przebiegać będzie inwestycja.
--------------------------------
Źródło: RDOŚ w Białymstoku
Autor zdjęcia: Mateusz Mikołajczyk, www.naszafotografia.pl