Decyzja w sprawie rozbudowy Lotniska Bydgoszcz-Szwederowo przekazana do ponownego rozpatrzenia
Decyzja w sprawie rozbudowy Lotniska Bydgoszcz-Szwederowo przekazana do ponownego rozpatrzenia
Autor: Monika Jakubiak, Data: 08.02.2012 r.
Decyzją z dnia 2 lutego 2012 r. Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska uchylił w całości decyzję Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Bydgoszczy z dnia 11.08.2011 r. ustalającą środowiskowe uwarunkowania dla przedsięwzięcia polegającego na rozbudowie Lotniska Bydgoszcz-Szwederowo (EPBY), realizowanego częściowo na terenie zamkniętym wojskowym i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia przez organ pierwszej instancji.
U podstaw decyzji Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska leżały przesłanki zarówno formalnoprawne jak i merytoryczne. Inwestor nie dołączył do przygotowanego raportu o oddziaływaniu na środowisko poświadczonej przez właściwy organ kopii mapy ewidencyjnej z zaznaczonym obszarem ograniczonego użytkowania, do czego zobowiązuje art. 66 ust. 4 ustawy ooś. Mapa ta, przedstawiająca przestrzenne usytuowanie poszczególnych nieruchomości oraz ich ewidencję jest niezbędna w celu ustanowienia w drodze uchwały sejmiku województwa obszaru ograniczonego użytkowania na podstawie art. 135 ust. 3b ustawy Prawo ochrony środowiska. Brak wskazanej mapy stanowi istotny brak formalnoprawny, bez którego uzupełnienia organ I instancji nie posiadał legitymacji do wydania uchylonej decyzji. Nie dopełniono także innych obowiązków formalnych, jak zawiadomienie stron o wszczęciu postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach czym naruszono gwarantowane stronom na mocy Kpa uprawnienia do aktywnego uczestnictwa w postępowaniu.
Informacje przedłożone przez Inwestora w zakresie oddziaływania akustycznego, będącego jednym z najistotniejszych oddziaływań powstałych w wyniku realizacji i funkcjonowania portów lotniczych, były niepełne i nie pozwoliły na przeprowadzenia prawidłowej oceny oddziaływania na środowisko akustyczne. W toku postępowania nie poczyniono żadnych ustaleń w tym zakresie, m.in. nie przeanalizowano hałasu powstałego w wyniku funkcjonowania infrastruktury dodatkowej zlokalizowanej na terenie Lotniska (wentylacja, klimatyzacja, instalacja do odladzania samolotów, agregaty prądotwórcze itd.), transportu pasażerów, pracowników, bagaży i towarów (samochody osobowe, autobusy), a także samych statków powietrznych poruszających się po płycie lotniskowej. Nie oceniono ponadto potencjalnych skutków oddziaływań skumulowanych, m.in. w zakresie akustycznym, planowanego do realizacji Portu Lotniczego z innymi przedsięwzięciami znajdującymi się w jego pobliżu.
Inwestor nie przedstawił wyników prawidłowo przeprowadzonej inwentaryzacji przyrodniczej chronionych gatunków roślin i zwierząt. Ponadto, nie przeprowadzono analizy ryzyka kolizyjności ptaków ze statkami powietrznymi, w związku z wykorzystywaną przez te zwierzęta przestrzenią powietrzną. Kolizje ptaków ze statkami powietrznymi stanowić zaś mogą potencjalne przyczyny katastrof lotniczych.
Wątpliwości Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska wzbudziły także plany Inwestora w zakresie wycinki ok. 20 ha drzew z Obszaru Chronionego Krajobrazu Wydm Kotliny Toruńsko-Bydgoskiej. W postępowaniu prowadzącym do wydania decyzji nie ustalono czy wycinka stanowić będzie część planowanego Portu Lotniczego i tym samym nie przeprowadzono oceny oddziaływania na środowisko w tym zakresie.
Podkreślenia wymaga, iż obowiązek przeprowadzenia pełnej i gruntowanej oceny oddziaływania na środowisko wynika nie tylko z prawa krajowego, ale także i przepisów Dyrektywy Rady z dnia 13 grudnia 2011 r. 2011/92/EU w sprawie oceny wpływu wywieranego przez niektóre przedsięwzięcia publiczne i prywatne na środowisko. Nieprawidłowe przeprowadzenie oceny oddziaływania na środowisko dla Portu Lotniczego Bydgoszcz - Szwederowo skutkować może wszczęciem przeciwko Polsce postępowania o naruszenie przepisów wspomnianej wcześniej Dyrektywy oraz koniecznością zwrotu przyznanej dotacji unijnej.
Dodatkowych informacji udziela:
Monika Jakubiak
rzecznik prasowy Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska
tel.: 22 57-92-129
e-mail: monika.jakubiak@gdos.gov.pl