Derkacze z Bagna Całowanie
Celem akcji jest monitoring liczebności wybranych gatunków ptaków wydających odgłosy letnimi nocami, w tym m. in. strumieniówki, przepiórki, świerszczaka oraz derkacza - ptaka bardzo płochliwego, zimującego w Afryce, w Polsce nielicznego, o skrytym trybie życia, którego większość obserwacji dotyczy jedynie jego charakterystycznego głosu (donośny, dwusylabowy terkot przypominający "der der"). Inicjatywa ma również na celu propagowanie idei badań i ochrony przyrody.
Obszar, na którym realizowana jest inicjatywa nie został wybrany przypadkowo. Jest to bowiem jeden z największych kompleksów torfowisk niskich na Mazowszu, szczególnie cenny przyrodniczo jako ostoja dla zagrożonych gatunków ptaków związanych z wodą i gęsto zarośniętymi terenami podmokłymi, w tym między innymi wspomnianego zagrożonego w skali światowej derkacza. Położony jest na terenie Mazowieckiego Parku Krajobrazowego, w dolinie Wisły. Zajmuje powierzchnię 1 200 ha i rozciąga się na długości 15 km, osiągając szerokość ok. 3 km.
Liczenia przeprowadzać będą wolontariusze - zarówno ornitolodzy, jak i amatorzy. Zainteresowani spotkają się o godz. 19.30 w szkole w Podbieli. Po krótkim szkoleniu z rozpoznawania odgłosów liczonych gatunków oraz prezentacji na temat zagrożeń i ochrony derkacza w Czechach (prezentacje wygłosi Václav Zámečník z Czeskiego Towarzystwa Ornitologicznego) rozpocznie się wyjście w teren. Uczestnicy będą nasłuchiwać, przemierzając w grupach przydzielony teren.
Formularz zgłoszeniowy oraz więcej informacji na stronie organizatorów bagna.pl
Więcej informacji na temat walorów turystycznych obszaru Natura 2000 Bagno Całowanie w serwisie natura2000.gdos.gov.pl