Dobre praktyki w gospodarce odpadami w ramach EMAS
Komisja Europejska finalizuje prace nad sektorowym dokumentem referencyjnym EMAS dla gospodarki odpadami. W hiszpańskiej Sewilli od 28 do 29 marca 2017 r. trwa podsumowujące spotkanie Technicznej Grupy Roboczej, która pracowała nad dokumentem blisko dwa lata. Pierwsze spotkanie odbyło się w Leuven k/Brukseli w Belgii w 2015 r. Celem prac Grupy jest przygotowanie sektorowego dokumentu referencyjnego, który zostanie przyjęty przez Komisję Europejską zgodnie z art. 46 rozporządzenia (WE) 1221/2009 EMAS.
Prace są prowadzone przez Wspólnotowe Centrum Badawcze Komisji Europejskiej (JRC). W spotkaniu biorą udział eksperci ds. gospodarki odpadami z całej Europy. Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska reprezentuje Maciej Krzyczkowski, który odpowiada za system EMAS w Polsce.
Techniczna Grupy Roboczej przygotowała propozycje dobrych praktyk zarządzania środowiskowego w obszarze gospodarowania odpadami, wskaźniki efektywności środowiskowej oraz tzw. benchmarki doskonałości środowiskowej. Opracowane materiały będą dyskutowane w celu nadania ostatecznego kształtu wynikom prac Grupy i przedłożenia do akceptacji przez Komisję Europejską.
Sektorowe dokumenty referencyjne są opracowywane przez Komisję Europejską, w porozumieniu z państwami członkowskimi i innymi zainteresowanymi stronami. Zapisy dokumentów będą miały szczególne znaczenie dla organizacji zarejestrowanych w systemie ekozarządzania i audytu (EMAS), ponieważ będą one zobowiązane do uwzględnienia ich w swojej działalności, jeśli będą miały zastosowanie. Dokument obejmują najlepsze praktyki zarządzania środowiskowego, wskaźniki efektywności środowiskowej oraz kryteria doskonałości i systemy oceny poziomu efektów działalności środowiskowej.
Celem dokumentów jest promowanie dobrych praktyk zarządzania środowiskowego oraz poprawa wyników organizacji w zakresie ochrony środowiska. Dokumenty mają być również zbiorem użytecznych informacji w jaki sposób mierzyć swoje postępy na rzecz ochrony środowiska oraz porównać swoje wyniki z uznanymi punktami odniesienia w UE.
Poza sektorem gospodarki odpadami dokumenty referencyjne zostaną opracowane dla następujących sektorów: handlu detalicznego, turystyki, budownictwa, administracji publicznej, rolnictwa - produkcji roślinnej i zwierzęcej, produkcji żywności i napojów, produkcji samochodów, produkcji sprzętu elektronicznego i elektrycznego, produkcji metalowych wyrobów gotowych, z wyłączeniem maszyn i urządzeń oraz telekomunikacji.
Dobre praktyki dla gospodarki odpadami obejmują m.in. tworzenie zintegrowanych strategii zarządzania odpadami, zapobieganie powstawaniu odpadów, zbieranie odpadów, ponowne wykorzystanie odpadów oraz wdrażanie systemu rozszerzonej odpowiedzialności producentów. Ponadto dokument referencyjny będzie dotyczył również techniki przetwarzania odpadów, ale tylko w zakresie, w jakim temat ten nie został uwzględniony w najlepszych dostępnych technikach (BAT) oraz dokumentach referencyjnych (BREF) związanych z dyrektywą w sprawie emisji przemysłowych (IED). W zakresie strumieni odpadów, nacisk został położony na odpady komunalne, odpady z remontów i rozbiórki oraz odpady medyczne.