Ogrodnictwo wobec roślin inwazyjnych obcego pochodzenia
Zapraszamy do zapoznania się z Kodeksem dobrych praktyk Ogrodnictwo wobec roślin inwazyjnych obcego pochodzenia, wydanym przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska. Dokument opracowało grono ekspertów, a treść zaakceptowało 20 instytucji reprezentujących administrację publiczną, organizacje pozarządowe, jednostki naukowe oraz wiodące stowarzyszenia branży ogrodniczej.
Kodeks Ogrodnictwo wobec roślin inwazyjnych obcego pochodzenia jest dedykowany osobom uprawiającym własne ogrody, jak również zawodowo zajmującym się ogrodnictwem, osobom którym nieobojętna jest ochrona przyrody i troska o środowisko.
Publikacja zawiera zbiór zasad określających jak postępować z roślinami należącymi do gatunków obcych, aby ograniczyć ich przenikanie z ogrodów i terenów zieleni do dzikiej przyrody. Ponadto w Kodeksie znajdują się karty informacyjne o roślinach należących do inwazyjnych gatunków obcych stosowanych w ogrodnictwie. W karcie można znaleźć opis rośliny i praktyczne zalecenia jak uprawiać ją w sposób bezpieczny dla rodzimej przyrody.
Poznanie, zaakceptowanie i stosowanie zasad proponowanych w Kodeksie może przyczynić się do ograniczenia lub wręcz zatrzymania procesu rozprzestrzeniania się obcych gatunków roślin o charakterze inwazyjnym.
Wszystkich zainteresowanych zachęcamy także do wypełnienia deklaracji o stosowaniu Kodeksu, która znajduje się na końcu publikacji. Będzie to dla nas znak, że dbałość o środowisko jest dla Państwa cenną wartością.
Kodeks dobrych praktyk Ogrodnictwo wobec roślin inwazyjnych obcego pochodzenia - pdf
Fot.: Emilia Bylicka