Dobre praktyki w ogrodnictwie
Już prawie 40 instytucji i osób prywatnych przekazało Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska deklaracje stosowania w swojej działalności Kodeksu dobrych praktyk Ogrodnictwo wobec roślin inwazyjnych obcego pochodzenia. Deklaracje złożyły m. in. parki narodowe, parki krajobrazowe, ogrody botaniczne, architekci krajobrazu, sklepy ogrodnicze, zarządy ogrodów działkowych, organizacje pozarządowe, uczelnie, urzędy administracji rządowej i samorządowej, a także osoby prywatne, które w odpowiedzialny sposób chcą rozwijać swoje ogrodowe pasje.
Kodeks dobrych praktyk Ogrodnictwo wobec roślin inwazyjnych obcego pochodzenia zawiera zasady postępowania z roślinami obcego pochodzenia, w tym gatunkami inwazyjnymi, aby ograniczyć ich przenikanie z ogrodów i terenów zieleni do dzikiej przyrody. Oprócz wskazówek dotyczących postępowania z gatunkami obcymi, w publikacji znajdują się wyjaśnienia podstawowych pojęć związanych z tematyką tych gatunków. Dodatkowo można w niej znaleźć karty informacyjne o stosowanych w ogrodnictwie roślinach należących do inwazyjnych gatunków obcych.
Do korzystania z Kodeksu zachęcamy zarówno osoby uprawiające własne ogrody, jak i zawodowo zajmujące się ogrodnictwem, a także ceniące rodzimą przyrodę. Wszystkich, którzy chcą zapoznać się z Kodeksem oraz zacząć stosować zawarte w nim zasady, zachęcamy do korzystania z serwisu internetowego kdpo.gdos.gov.pl.
Zachęcamy również do wypełniania i przekazywania deklaracji o stosowaniu Kodeksu. Wszystkie podmioty, które przekażą wypełnioną deklarację otrzymają tematyczne plakaty oraz prawo do korzystania z logo Kodeksu, np. na swojej stronie internetowej czy własnych materiałach promocyjnych.
Szacuje się, że w środowisku przyrodniczym Polski występuje około 3.500 gatunków roślin naczyniowych, z czego rośliny obcego pochodzenia stanowią aż 30%. Jednak tylko niewielka część gatunków obcych stanowi zagrożenie dla rodzimej przyrody, są to tzw. inwazyjne gatunki obce, które stanowią ok. 1,5% flory Polski.
Inwazyjne gatunki obce negatywnie wpływają na środowisko przyrodnicze, m. in. poprzez wypieranie gatunków rodzimych czy ograniczanie bazy pokarmowej dla zwierząt. Niektóre z gatunków inwazyjnych przynoszą także straty gospodarcze, np. rozprzestrzeniając się jako uciążliwe chwasty, a nawet stanowią zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt, powodując alergie lub poparzenia.
Fot.: Emilia Bylicka