Dokarmianie żubrów w Puszczy Knyszyńskiej
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku zakończyła i podsumowała trzeci rok działń związanych z dokarmianiem żubrów z Puszczy Knyszyńskiej.
Od listopada 2013 r. do końca kwietnia 2014 r. pracownicy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku wspólnie z Towarzystwem Ochrony Siedlisk „Prohabitat" wyłożyli do paśników we wschodniej części Puszczy Knyszyńskiej blisko 150 ton pożywienia: buraków pastewnych, marchwi, siana, sianokiszonki oraz specjalnego, mineralizowanego granulatu złożonego m.in. z otrębów zbożowych, maki pastewnej, suszu z lucerny, kory z drzew liściastych, śrutu zbożowego i lnianego. Po tegorocznej obserwacji można zauważyć, że żubry zaczęły przyzwyczajać się do stałych miejsc dokarmiania a także przyzwyczaiły się do dokarmiających je pracowników, natomiast nadal są ostrożne i nieufne do innych.
Jak wspomina Grzegorz Olszewski z Towarzystwa Prohabitat "Kiedy przywoziłem im jedzenie tylko patrzyły, pofukały i spokojnie, bez strachu chowały się na skraju lasu i stamtąd cierpliwie obserwowały jak wykładam jedzenie. Pewnego dnia z lasu wybiegła młoda krowa i nie patrząc na nic dopadła do marchewek w żłobie. Jadła i mnie obserwowała. Miała mnie w nosie. Byłem od niej 15 m i pewnie podszedł bym bliżej, ale naszą 20-minutową randkę popsuł pracownik leśnictwa który wjechał autem na polanę i żubrzyca uciekła".
Już od trzech lat żubry są przyzwyczajane do miejsc, gdzie łatwo mogą zjeść pożywny posiłek, a tym samym odciągnane są od pól uprawnych. W 2011 r. ze stada liczącego ponad 110 sztuk ,,leśną stołówką'' interesowało się zaledwie 40-60 sztuk żubrów, w tym roku przy paśnikach można było zaobserwować już około 100 żubrów.
Trzeci rok dokarmiania żubrów na terenie Nadleśnictwa Krynki Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku sfinansowała ze środków własnych w kwocie około 100 tys. złotych.
--------------------------------
Źródło: RDOŚ w Białymstoku
Fot.: Towarzystwo Ochrony Siedlisk „Prohabitat"