Drzewko za butelkę
Promując nurt edukacji ekologicznej firmy skupione w Programie „Odpowiedzialność i Troska", już po raz XI przystępują do przeprowadzenia ogólnopolskiej akcji edukacji ekologicznej „Drzewko za butelkę".
W tegorocznej edycji, która potrwa od marca do końca maja 2013 r., uczestniczyć będzie wielu młodych ekologów z: Miszewa k. Gdańska (koordynator akcji Ashland Poland Sp. z o.o.), Włocławka (koordynator akcji ANWIL S.A.), Tarnowa (koordynator akcji Branżowa Organizacja Odzysku S.A.), Nowej Sarzyny (koordynator akcji Z.Ch. „Organika Sarzyna" S.A. oraz Urząd Miasta i Gminy Nowa Sarzyna), Puław (koordynator akcji Zakłady Azotowe „Puławy" S.A.), Brzegu Dolnego (koordynator akcji PCC „Rokita" S.A. i Kosmet Rokita Sp. z o.o.) i Konina (koordynator akcji Starostwo Powiatowe w Koninie).
Idea Akcji „Drzewko za butelkę" od lat jest niezmienna i polega na tym, że najmłodsi zbierają niepotrzebne i zaśmiecające otoczenie plastikowe butelki PET. W zamian za zebrane butelki, które trafiają do recyklingu, uczestnicy otrzymują sadzonki drzew i krzewów, które sadzą w wybranych przez siebie miejscach. Zwycięzcy otrzymują nagrody, dyplomy oraz upominki. Każda z dotychczasowych edycji skupia każdorazowo ok. 30 tys. dzieci z miast, gmin, miasteczek i wsi w rejonach, w których swoją działalność prowadzą firmy skupione w Programie „Odpowiedzialność i Troska".
W ubiegłym roku do akcji włączyło się 135 placówek oświatowych, przede wszystkim przedszkoli i szkół podstawowych. Dzieci z całej Polski w ramach dotychczasowych dziesięciu edycji zebrały blisko 15,7 milionów butelek PET i posadziły ponad 21, 6 tys. drzewek. O tym, jak cenna społecznie jest to inicjatywa świadczy fakt, iż od kilku lat akcji patronuje Główny Konserwator Przyrody - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska, a także Biuro Nasiennictwa Leśnego oraz media.
W 2013 r. rusza XI edycja i nowe wyzwania przed uczestnikami, czyli jak osiągnąć rekord zebranych butelek. Celem akcji jest aktywne dbanie o środowisko naturalne, jednak dla dzieci duże znaczenie mają zebrane ilości. Kolejne pokolenia przyłączają się do akcji, a Ci którzy brali w niej udział z radością wspominają zabawę w „butelkomanię". Jak bo roku na zbieraczy czeka moc atrakcji, ekologiczne festyny i konkursy. Najlepsi zbieracze mogą liczyć na nagrody i niespodzianki!
Wszystkich sympatyków akcji zachęcamy do aktywnego uczestnictwa w zabawie, odwiedzania strony www.drzewkozabutelke.pl oraz profilu na portalu społecznościowym Facebook. Na bieżąco informujemy tam nie tylko o przebiegu akcji, ale również ogłaszamy konkursy online. Mamy nadzieję, że nasi mali ekolodzy będą mieli wspaniałą zabawę.
Pomysłodawcą akcji „Drzewko za butelkę" jest Sekretariat Programu „Odpowiedzialność i Troska", który działa pod nadzorem Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego.
W Polsce Program „Odpowiedzialność i Troska" ma już ponad 20-letnią tradycję, a jego sygnatariuszami są 34 firmy sektora chemicznego. Kluczową zasadą działania, którą kierują się realizatorzy Programu, jest budowanie świadomości społecznej. Firmy podejmują zatem dialog ze swoimi pracownikami, społecznością lokalną, klientami i dostawcami, by jak najlepiej poznać swoje wzajemne potrzeby. Przykładem wielopłaszczyznowych form wymiany doświadczeń i edukacji ekologicznej jest realizacja ogólnopolskich projektów: edukacji ekologicznej „Drzewko za butelkę", Ekologicznej Akademii Umiejętności czy konkursu fotograficznego „Złap zająca".
Więcej o Programie www.rc.com.pl
-------------------------------------
Źródło, fot: sekretariat Programu "Odpowiedzialność i Troska"