Dzień Krajobrazu 2018
Zgodnie z zapisami Europejskiej Konwencji Krajobrazowej Strony konwencji są zobowiązane do podejmowania działań na rzecz podnoszenia świadomości społeczeństwa w zakresie wartości krajobrazów, ich roli i wprowadzanych w nich zmian. Aby wypełnić te zobowiązania w 2016 r. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska ogłosiła 20 października Dniem Krajobrazu. Data ta jest nieprzypadkowa - to dzień podpisania Europejskiej Konwencji Krajobrazowej.
Pomysł obchodów spotkał się z pozytywnym odzewem stron konwencji i w odpowiedzi na inicjatywę Generalnej Dyrekcji w 2017 r. Rada Europy ogłosiła 20 października Międzynarodowym Dniem Krajobrazu.
Krajobraz pełni różne role i funkcje w życiu każdego człowieka. Stanowi miejsce do życia, dostarcza zasobów i surowców niezbędnych do funkcjonowania człowieka. Harmonijny krajobraz sprzyja tworzeniu się więzi społecznych, człowiek silniej utożsamia się z otoczeniem harmonijnym i racjonalnie ukształtowanym. Ponadto, jako środowisko życia, krajobraz wpływa na działalność twórczą i inspiruje do działania, sprzyja rozwojowi kultury i sztuki, niejednokrotnie stanowi o tożsamości lokalnej społeczności. Wysoka jakość krajobrazu przekłada się również na wymierne i mierzalne korzyści ekonomiczne.
Pomimo tak wielu ról, jakie pełni krajobraz dla człowieka, jego wartość jest wciąż niedoceniana i niedostrzegana. Aby zmienić tę sytuację głównym tematem obchodów Dnia Krajobrazu w 2018 r. będą Usługi krajobrazowe.
Zagadnienie usług krajobrazowych wydaje się być szczególnie istotne w kontekście popularyzowania roli krajobrazu w życiu człowieka, ponieważ ilustruje zależność pomiędzy jakością życia i dobrobytem człowieka a światem przyrody. Dlatego też w ramach tegoroczny obchodów Dnia Krajobrazu skupimy się na działaniach informacyjno-edukacyjnych, których zadaniem będzie zwiększenie wiedzy społeczeństwa na temat funkcji krajobrazów i ich roli w codziennym życiu oraz zasadności właściwego gospodarowania i ochrony krajobrazów.
Wzorem ubiegłorocznych obchodów Dnia Krajobrazu w tym roku rónież będziemy propagować ideę organizacji „spacerów krajobrazowych”. Ich uczestnicy zdobędą wiedzę na temat otaczającego ich krajobrazu, w tym procesów, które wpływają na jego kształt, funkcji jakie pełni, kultywowanych tradycji czy występujących zagrożeń. W 2017 r. w całej Polsce zorganizowano łącznie ponad 30 spacerów, w tym roku liczymy na jeszcze więcej tego typu inicjatyw. Dlatego zachęcamy do organizowania spacerów krajobrazowych oraz podejmowania innych inicjatyw związanych z tematyką ochrony krajobrazu. Proponujemy, aby tegoroczne działania były prowadzone pod hasłem: Ochrona krajobrazu z korzyścią dla nas.
Ponieważ rok 2018 jest wyjątkowy dla historii Polski, tegoroczny Dzień Krajobrazu będzie nawiązywał również do stulecia odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Zachęcamy, aby w ramach organizowanych przez Państwa projektów uwzględnić również miejsca będące świadkami historii, krajobrazy pamięci - miejsca szczególne dla lokalnych społeczności i narodu, w których jest zapisana pamięć o ludziach i wydarzeniach, a które są naszym dziedzictwem historycznym.
Materiały do pobrania
Spacery krajobrazowe
20 października Dzień Krajobrazu – Usługi krajobrazowe
Mój krajobraz. Współtworzę i chronię.