Dzień Krajobrazu na Pogórzu Przemyskim
Zespół Parków Krajobrazowych w Przemyślu wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego - Departamentem Ochrony Środowiska Podkarpackiego Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie - zorganizowali obchody Dnia Krajobrazu na terenie Parku Krajobrazowego Pogórza Przemyskiego. Spotkanie odbyło się w Leśnym Kompleksie Promocyjnym „Lasy Birczańskie”.
W ramach obchodów zorganizowana została wystawa fotografi zgłoszonych do konkursu fotograficznego „Krajobraz marzeń” oraz finał konkursu i wręczenie nagród. Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych i III klasy gimnazjalnej z uczęszczających do szkół zlokalizowanych na terenie Parku Krajobrazowego Gór Słonnych i Parku Krajobrazowego Pogórza Przemyskiego. W wydarzeniu uczestniczyli laureaci konkursu wraz z opiekunami, zaproszeni goście oraz dzieci i młodzież z Zespołu Szkół w Birczy.
Kolejnym punktem obchodów był spacer krajobrazowy z przewodnikiem. Wędrując szlakiem czerwonym uczestnicy dotarli do punktu widokowego na Wzniesieniu Chomińskim w Woli Korzenieckiej. To jedno z najciekawszych historycznie, kulturowo i krajobrazowo miejsc na Pogórzu Przemyskim, skąd popodziwiać można krajobraz Pogórza Przemyskiego i Gór Sanocko-Turczańskich. Dodatkowo miejsce to było świadkiem jednej z największych bitew kampanii wrześniowej 1939 roku w regionie.
Dzień Krajobrazu został ustanowiony w 2016 r. z inicjatywy Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Celem tej inicjatywy jest promowanie zagadnień związanych z ochroną i planowaniem krajobrazu oraz uświadomienie jak ważną rolę w życiu człowieka pełni otaczająca przestrzeń.
Ponieważ rok 2018 jest wyjątkowy dla historii Polski, tegoroczne obchody Dnia Krajobrazu nawiązywały również do stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Organizatorzy poszczególnych wydarzeń uwzględniali miejsca będące świadkami historii, krajobrazy pamięci — miejsca szczególne dla społeczności lokalnej i narodu, w których jest zapisana pamięć o ludziach i wydarzeniach, a które są naszym dziedzictwem historycznym.
Fot.: Autor: Geopanoramic [CC BY-SA 3.0 pl], źródło: Wikimedia Commons