Dzień Krajobrazu w Parku Krajobrazowym Puszczy Knyszyńskiej im. prof. W. Sławińskiego
Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej (PKPK) utworzono w maju 1988 r. Nosi on imię prof. Witolda Sławińskiego, biologa i krajoznawcy. Park obejmuje obszar lasów i dolin rzecznych o powierzchni 745 km2. Celem ochrony Parku jest zachowanie jednego z najcenniejszych kompleksów leśnych w Polsce. Ochronie podlegają również walory kulturowe i historyczne Puszczy Knyszyńskiej.
Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej to kraina wyjątkowych krajobrazów. Spośród wielu unikatowych krajobrazów na szczególną uwagę zasługują dwa miejsca - rozlewiska rzek Supraśl i Sokołdy oraz uzdrowiskowe miasteczko Supraśl, które zostały wyróżnione w projekcie Czerwonej Księgi Krajobrazów Polski.
Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej zachęca wszystkich do udziału w spacerze krajobrazowym, który odbywa się w dniu 20 października 2017 r. w siedzibie Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej, ul. abp. gen. M. Chodakowskiego 6, w Supraślu. W trakcie spaceru organizatorzy chcą zwrócić uwagę na rolę krajobrazów kulturowych i przyrodniczych w codziennym życiu mieszkańców oraz ich wpływie na rozwój miejscowości.
W ramach spaceru odbywa się prelekcja na temat „czytania” krajobrazów, którą przedstawi specjalista ds. ochrony krajobrazu, wartości kulturowych i historycznych – dr Mirosław Stepaniuk.
Szczegółowy program spaceru:
- 9.00-9.45 - prelekcja pt. „Czytanie krajobrazów”,
- 9.45-10.30 - pokaz filmu pt. „Krajobraz mojego miasta”,
- 10.30-12.00 - spacer krajobrazowy po Supraślu.
Spacery krajobrazowe organizowane są w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Krajobrazu, święta zainicjowanego przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska. Celem spacerów jest przekazanie uczestnikom wiedzy na temat danego krajobrazu, w tym jego historii, procesów, które wpływają na jego kształt, funkcji, jakie pełni lub ewentualnych zagrożeń.
Fot.: Autor: Athantor (Praca własna) [GFDL lub CC BY-SA 4.0-3.0-2.5-2.0-1.0], Wikimedia Commons