Dzień Mokradeł w Kampinoskim Parku Narodowym
W ramach tegorocznych obchodów Światowego Dnia Mokradeł, którego tematem przewodnim jest hasło Mokradła a zmiany klimatu, Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska i Kampinoski Park Narodowy zorganizowały wspólny spacer.
Trasa spaceru przebiegała częściowo ścieżką dydaktyczną im. Kazimierza W. Wójcickiego, która biegnie wśród urozmaiconej scenerii leśnej, zasługującej na poznanie o każdej porze roku. Wzdłuż ścieżki zlokalizowane są kładki nad okresowymi rozlewiskami. Dalsza część trasy prowadziła szlakiem zielonym do Zaborowa Leśnego i szlakiem żółtym.
W trakcie spaceru uczestnicy mieli okazję zapoznać się z szeregiem działań prowadzonych w Kampinoskim Parku Narodowym na rzecz ochrony gatunków roślin zwierząt oraz siedlisk przyrodniczych oraz wzajemnych powiązań pomiędzy ochroną siedlisk i występujących w nich gatunków. Przewodnicy przedstawili również genezę powstania Parku, jego bogactwo i różnorodność przyrodniczą i kulturową. Na okoliczność Światowego Dnia Mokradeł pracownicy Parku przedstawili spacerowiczom projekt “Kampinoskie Bagna”.
Celem projektu "Kampinoskie Bagna" jest ochrona siedlisk mokradłowych w Puszczy Kampinoskiej. Melioracje, które powstawały w Puszczy Kampinoskiej od połowy XIX w., spowodowały przesuszenie bagien i wycofywanie się z tego terenu wielu rzadkich gatunków roślin i zwierząt. Postępujący obecnie wykup gruntów prywatnych i zanik gospodarowania rolniczego powoduje, że wybudowana w przeszłości sieć melioracyjna na wielu obszarach Puszczy straciła już swe ekonomiczne znaczenie. W związku z tym zaplanowano szereg działań, które mają dopasować sieć wodną do aktualnych potrzeb Puszczy Kampinoskiej, więcej w serwisie internetowym kampinoskie bagna.
Składamy podziękowania współorganizatorom oraz uczestnikom za udział w obchodach Światowego Dnia Mokradeł.