Dzień Ryby
20 grudnia przypada Dzień Ryby, ustanowiony przez Stowarzyszenie Empatia w 2003 r. Święto to ma inspirować do działań związanych z ochroną ryb oraz przyczynić się do postrzegania ich jako istot zdolnych do odczuwania. To także bardzo dobra okazja do zastanowienia się na temat traktowania ryb, a przede wszystkim karpi, szczególnie przed świętami.
Podczas obchodów Dnia Ryby organizowane są akcje uliczne, podczas których uczestnicy próbują przekonać społeczeństwo, że ryby nie są przedmiotami i czują ból. Protesty często mają formę marszów milczenia lub happeningów. Klub Gaja natomiast zachęca do wypuszczania ryb na wolność.
Podobnie jak człowiek, ryby mają rozwinięte zmysły słuchu, węchu, smaku i dotyku. Dobrze rozwinięty słuch mają karpie, sumy oraz większość ryb żyjących w ławicach. Dobrym węchem odznaczają się rekiny i płaszczki. Skóra ryb jest bardzo delikatna i tak wrażliwa, jak ludzkie oko.
Ryby stanowią najliczniejszą i najbardziej zróżnicowaną grupę współcześnie żyjących kręgowców - bo aż ponad połowę. Różnią się od siebie pod względem budowy zewnętrznej i wewnętrznej, ubarwienia oraz przystosowania do warunków środowiska. Ponad 32 000 współcześnie żyjących gatunków opisano naukowo, a co roku naukowcy definiują od 100 do 150 nowych gatunków morskich i nieco więcej słodkowodnych. Szacuje się, że nie odkryto jeszcze co najmniej 5000 gatunków, głównie ryb głębinowych ze strefy klimatu tropikalnego. W Polsce występuje około 120 gatunków.
Ryby są najstarszymi kręgowcami świata, pojawiły się około 480 mln lat temu. Dział zoologii zajmujący się rybami to ichtiologia.
Fot.: iStockphoto.com/underworld111