„Ekozarządzanie w przedsiębiorstwie”
W trakcie spotkania Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska - Michał Kiełsznia - uroczyście wręczył prezesowi Przedsiębiorstwa Produkcji Kruszywa i Usług Geologicznych KRUSZGEO S.A. w Rzeszowie - Janowi Batorowi - pierwszy w województwie podkarpackim certyfikat potwierdzający wdrożenie w tym przedsiębiorstwie systemu EMAS - Europejskiego Systemu Ekozarządzania i Audytu (Eco Management ans Audit Scheme). Firma ta w marcu br. pomyślnie przeszła etap weryfikacji przez akredytowaną jednostkę weryfikacyjną, a 25 lipca 2011 roku została wpisana do krajowego rejestru EMAS pod numerem PL 2.18-001-28 jako pierwsza na Podkarpaciu i 28 organizacja w kraju, co uprawniło ją do stosowania logo EMAS.
KRUSZGEO S.A. posiada 27 oddziałów produkcyjnych zlokalizowanych w województwie podkarpackim i małopolskim, w tym 25 zakładów eksploatacji kruszyw, nowoczesny węzeł betoniarski oraz zakład produkcji materiałów sypkich. Podstawowym rodzajem jej działalności jest wydobycie surowców naturalnych, ich przeróbka i produkcja kruszyw budowlanych, zgodnych ze zharmonizowanymi normami europejskimi - spełniających deklarowane parametry obowiązujących norm lub aprobat technicznych i posiadających wymagane prawem certyfikaty zgodności, certyfikaty zakładowej kontroli produkcji lub atesty higieniczne.
Firma KRUSZGEO S.A. wyzwanie o wdrożeniu systemu zarządzania środowiskiem opartego na EMAS podjęła w trakcie ogólnopolskiej kampanii „Ekozarządzanie w Przedsiębiorstwie", realizowanej w ubiegłym roku przez Centrum Informacji o Środowisku przy współpracy z Generalną Dyrekcją Ochrony Środowiska. Celem kampanii było rozpowszechnienie informacji o systemie EMAS w społeczeństwie, głównie wśród mogących go wdrożyć organizacji. W trakcie odbywających się w ramach kampanii konferencji uczestnicy zapoznali się z wymaganiami, jakie stawia rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, mające na celu zachęcanie różnych przedsiębiorstw, zakładów czy instytucji do ciągłego doskonalenia efektów działalności środowiskowej, obiektywnej oceny systemu ekozarządzania, dostarczania informacji o efektach działalności środowiskowej, prowadzenia otwartego dialogu ze stronami zainteresowanymi, a także aktywnego włączania pracowników w proces zarządzania środowiskowego. W trakcie kampanii przekonywano przedsiębiorców i ludzi biznesu do przystąpienia do systemu ekozarządzania poprzez przedstawienie go jako dobrą markę i swoistą nową jakość.
Przedstawiciele firmy KRUSZGEO S.A. przekonali się, iż działania polegające na wdrożeniu zasad systemu EMAS wymagają zdobycia odpowiedniej wiedzy i w początkowym etapie wzmożonego nakładu pracy, jednak cel i korzyści z ich wdrożenia są zdecydowanie warte wysiłku. Dla organizacji posiadających certyfikat ISO 14001, wdrożenie sytemu EMAS wymaga stosunkowo niewiele dodatkowego wysiłku, ale jest logicznym krokiem w przyszłość. Dodatkowo ważnym argumentem dla podmiotów gospodarczych za wdrażaniem systemu jest możliwość uzyskania wsparcia finansowego ze środków UE.