Europejskie Dni Ptaków
Europejskie Dni Ptaków w Polsce to część EuroBirdwatch, akcji organizowanej przez stowarzyszenie BirdLife International w całej Europie i Azji Centralnej. W tym roku ludzie z 36 państw – od Norwegii po Cypr i od Portugalii po Uzbekistan będą wspólnie obserwować, poznawać trasy przelotu i dowiadywać się więcej o niebezpieczeństwach, jakie mogą spotkać ptaki podczas jesiennej podróży.
Do udziału w Europejskich Dniach Ptaków zachęca Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP), które jako partner BirdLife International jest koordynatorem akcji w Polsce. W ramach tej imprezy w całej Polsce planowane są bezpłatne spacery edukacyjne, wykłady, konkursy i wystawy poświęcone ptakom i ich migracjom. Mapa polskich wydarzeń (oraz ich spis w podziale na województwa) znajduje się na stronie internetowej OTOP.
Ptakiem tegorocznych Europejskich Dni Ptaków został kopciuszek (Phoenicurus ochruros). To pospolity, niepozorny ptak wielkości wróbla. Prawdopodobnie każdy miał okazję kiedyś go spotkać. Bardzo ruchliwy, często potrząsa ogonem, sprawiając wrażenie zaciekawionego i podekscytowanego.
Samce kopciuszka mają smolistoczarną pierś, pomarańczowordzawe podogonie i ogon – wyglądają więc, jakby zostały okopcone przez dym z komina, na którym chętnie przesiadują. Prawdopodobnie dlatego polska nazwa tego gatunku (tak jak postaci z bajki) pochodzi od słowa „kopeć”, oznaczającego osad z sadzy. Samiczki są skromniej ubarwione, szarobrunatne, ale także z pomarańczowym ogonem.
Celem Europejskich Dni Ptaków 2016 jest zwiększenie świadomości i wiedzy na temat migracji ptaków, ich potrzeb w miejscach lęgowych, tras przelotów i miejsc zimowania w rejonie Morza Śródziemnego i w Afryce.
Istnienie odpowiednich terenów lęgowych na północy, bezpiecznych miejsc postoju i przelotu w czasie migracji oraz odpowiednich siedlisk tam, gdzie zimują - dla migrujących gatunków ptaków jest niezwykle ważne.
W 2015 roku BirdLife International opublikował badania, z których wynika, że w krajach basenu Morza Śródziemnego aż 25 milionów ptaków wędrownych rocznie jest łapanych i zabijanych. Ogromna większość ptaków ma jeszcze do pokonania inne niebezpieczeństwa, jak przekroczenie nieprzyjaznej Sahary. Dzieje się tak dwa razy do roku. Organizacje partnerskie BirdLife zwalczają nielegalne polowania i zabijanie ptaków.
W ubiegłym roku w akcji wzięło udział 41 państw z Europy i Azji Centralnej. Odbyło się ponad tysiąc imprez, na których 32 tys. osób mogło oglądać i liczyć ptaki (w sumie - ponad 5 milionów). W 2016 roku impreza jest koordynowana przez BirdLife w Szwajcarii, która jako Europejskie Centrum zbierze dane ze wszystkich państw uczestniczących w projekcie.
Fot.: iStockphoto.com/AntonioGuillem