Forum Architektów Krajobrazu
Od 27 do 29 września 2018 r. w Warszawie odbywa się Forum Architektury Krajobrazu. Konferencja jest organizowana przez Wydział Ogrodnictwa, Biotechnologii i Architektury Krajobrazu we współpracy z WydziałemBudownictwa i Inżynierii Środowiska SGGW w Warszawie oraz Polskim Klubem Ekologicznym. Tegoroczne Forum jest już dwudziestym pierwszym spotkaniem z cyklu, organizowanym z inicjatywy kolejnych ośrodków naukowych w całej Polsce.
Tematem przewodnim konferencji są „Wyzwania Architektury Krajobrazu" wynikające z przyjętychw drugiej dekadzie XXI wieku uregulowań prawnych (Ustawa krajobrazowa, Ustawa o rewitalizacji,nowelizacja Ustawy Prawo ochrony środowiska) i dokumentów o charakterze strategicznym(Program ochrony i zrównoważonego użytkowania różnorodności biologicznej oraz KrajowaPolityka Miejska), które w sposób bezpośredni lub pośredni odnoszą się do obszaru zainteresowańarchitektury krajobrazu.
XXI Forum Architektury Krajobrazu to wydarzenie, którego głównym celem jest wymiana poglądóworaz dyskusja nad aktualnymi problemami i wyzwaniami architektury krajobrazu. Konferencja oprócz sesji plenarnych oraz sesji posterowej obejmuje serię paneli dyskusyjnych, których tematyka związana jest z zagadnieniami zgłoszonymi przez uczestników.
Wychodząc naprzeciw zmianom w podejściu do krajobrazu, Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska podczas obchodów tegorocznego Dnia Krajobrazu głównym tematem będą Usługi krajobrazowe. W ramach tego zagadnienia popularyzowane będą badania nad krajobrazem, omawiane możliwości metod i technik badawczych oraz problematyki badań naukowych związanych z kształtowaniem krajobrazu.
Zagadnienie usług krajobrazowych wydaje się być szczególnie istotne w kontekście popularyzowania roli krajobrazu w życiu człowieka, ponieważ ilustruje zależność pomiędzy jakością życia i dobrobytem człowieka a światem przyrody. Dlatego też w ramach tegoroczny obchodów Dnia Krajobrazu skupimy się na działaniach informacyjno-edukacyjnych, których zadaniem będzie zwiększenie wiedzy społeczeństwa na temat funkcji krajobrazów i ich roli w codziennym życiu oraz zasadności właściwego gospodarowania i ochrony krajobrazów.
Jednocześnie w ramach Dnia Krajobrazu zachęcamy wszystkie lokalne instytucje i stowarzyszenia do organizowania spacerów krajobrazowych. Spacery te mogą odbywać się zarówno w otoczeniu krajobrazów naturalnych i półnaturalnych (terenów leśnych, dolin rzecznych czy obszarów wiejskich), jak i przestrzeni świadomie kształtowanych ręką człowieka (parków miejskich czy założeń pałacowo-parkowych).
Celem organizacji takich spacerów jest między innymi przekazanie uczestnikom wiedzy na temat danego krajobrazu, zachodzących w nim przemian czy możliwości świadomego i odpowiedzialnego kształtowania krajobrazu.
Fot.: istockphoto.com/aeduard