Bezpieczne Praktyki i Środowisko 2017
Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska oraz 16 regionalnych dyrekcji ochrony środowiska wzięły udział w 14. edycji ogólnopolskiego Programu Bezpieczne Praktyki i Środowisko 2017. Celem inicjatywy jest przygotowanie przyszłych inżynierów do zawodu i pierwszej pracy.
Bezpieczne Praktyki i Środowisko to projekt zainicjowany przez Naczelną Organizację Techniczną. W ramach programu organizowane są szkolenia i warsztaty dla młodzieży i studentów zamierzających odbyć praktykę zawodową, staż lub podjąć pracę zarobkową. Szkolenia poświęcone są m.in. tematyce Prawa Pracy, BHP, ochrony przeciwpożarowej, organizacji bezpiecznej pracy, pomocy przedmedycznej oraz ochrony środowiska.
W tegorocznej edycji Programu zajęcia dotyczące ochrony środowiska prowadzili przedstawiciele regionalnych dyrekcji ochrony środowiska. Wykłady obejmowały zagadnienia związane z polityką ochrony środowiska, systemem ocen oddziaływania na środowisko, zarządzaniem ochroną przyrody, siecią Natura 2000 w Polsce, zapobieganiem i naprawą szkód w środowisku, zarządzaniem informacją o środowisku przyrodniczym oraz systemem ekozarządzania i audytu EMAS. Zajęcia odbyły się w 13 miastach: Koninie, Gliwicach, Lesznie, Gdyni, Łodzi, Krakowie, Szczecinie, Gdańsku, Koszalinie, Wrocławiu, Białymstoku, Warszawie i Poznaniu.
Marek Kajs, Zastępca Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska tak podsumował inicjatywę: - Program Bezpieczne Praktyki i Środowisko jest bez wątpienia szansą dla młodych ludzi z całej Polski na zdobycie praktycznej wiedzy, ciekawych doświadczeń oraz poznanie wykwalifikowanych specjalistów, techników i inżynierów, co jest niezwykle ważne na stracie drogi zawodowej. Dzięki współpracy z Generalną i regionalnymi dyrekcjami ochrony środowiska Program będzie rzetelnie przygotowywać młode kadry techniczne do wykonywania zawodu technika i inżyniera, także w kontekście zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska naturalnego.
Udział w Programie Bezpieczne Praktyki i Środowisko to nie jedyna inicjatywa Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska kierowana do młodzieży wchodzącej na rynek pracy. Od 2010 r. Generalna Dyrekcja prowadzi projekt Akademia Menedżera Zrównoważonego Rozwoju skierowany do studentów. Jest to cykl szkoleń i warsztatów, którego celem jest zwiększenie świadomości i wiedzy na temat zrównoważonego rozwoju społecznego, gospodarczego i ekonomicznego studentów w Polsce oraz wyszkolenie przyszłych menedżerów, którzy poprzez swoją pracę zawodową będą wcielać w życie ideę zrównoważonego rozwoju.
Fot.: iStockphoto.com/kasto80