GDOŚ na spotkaniu dotyczącym budowy polsko-litewskiej linii energetycznej
Ponadto przedyskutowane zostały zagadnienia związane ze strategiczną oceną oddziaływania na środowisko aktualnie prowadzoną po stronie polskiej dla projektu dokumentu pn. „Program rozbudowy Krajowego Systemu Przesyłowego w zakresie połączenia energetycznego Polska-Litwa" opracowywanego przez PSE Operator S.A., którego elementem jest m.in. linia 400 kV Ełk-granica RP oraz po stronie litewskiej dla projektu „Planu Specjalnego napowietrznej linii elektroenergetycznej 400 kV stacja elektroenergetyczna Alytus-granica Rzeczypospolitej Polskiej" przygotowywanego przez AB „Lietuvos energija".
Podkreślenia wymaga informacja, ze planowane połączenie elektroenergetyczne Polski i Litwy polegające na budowie dwutorowej napowietrznej linii elektroenergetycznej o napięciu 400 kV Ełk - Alytus, stanowiąc priorytetowy projekt w ramach transeuropejskich sieci energetycznych (TEN-E), po raz pierwszy połączy system elektroenergetyczny państw bałtyckich z systemem zachodnioeuropejskim oraz poprzez wzmocnienie niezależności energetycznej państw bałtyckich odegra znaczącą rolę we wzmocnieniu i rozbudowie systemu elektroenergetycznego w Polsce północno-wschodniej i południowej części Litwy.
Zgodnie z Dyrektywą Rady 85/337/EWG w sprawie oceny skutków niektórych publicznych i prywatnych przedsięwzięć dla środowiska przedmiotowe przedsięwzięcie jako wymienione w załączniku I do tejże dyrektywy należy do planowanych zamierzeń zawsze znacząco negatywnie oddziaływujących na środowisko, a co za tym idzie wymagających obligatoryjnego przeprowadzenia postępowania w sprawie oceny oddziaływania na środowisko.
Postępowanie takie będące prewencyjnym instrumentem ochrony środowiska ma na celu przede wszystkim dogłębne i szczegółowe przeanalizowanie planowanej działalności pod kątem jej wpływu na środowisko, precyzyjne określenie znacząco negatywnych oddziaływań na poszczególne komponenty środowiska mogących ujawnić się w wyniku realizacji tej działalności oraz zastosowanie jak największej ilości środków redukujących i łagodzących to negatywne oddziaływanie.
Mając na uwadze fakt, że planowana inwestycja (odcinek Ełk-granica RP) będzie realizowana w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, istotnym elementem mającym ogromny wpływ na absorpcję funduszy unijnych na realizację tej inwestycji będzie właśnie prawidłowe przeprowadzenie postępowania w sprawie oceny oddziaływania na środowisko, w tym również w kontekście transgranicznym.
Ponadto na spotkaniu tym przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska i Ministerstwa Środowiska Republiki Litewskiej wstępnie przedyskutowali konieczność renegocjacji obowiązującej od 27 kwietnia 2004 r. Umowy pomiędzy Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Litewskiej o realizacji Konwencji o ocenach oddziaływania na środowisko w kontekście transgranicznym tj. Konwencji z Espoo oraz zakres zmian niezbędnych do wprowadzenia. Umowa ta stanowi doprecyzowanie zbyt ogólnych postanowień Konwencji z Espoo regulując i szczegółowo określając poszczególne etapy postępowań transgranicznych pomiędzy Polską a Litwą. Oba kraje aktualnie rozważają możliwość uzupełnienia przedmiotowej umowy o zapisy dotyczące strategicznych ocen oddziaływania na środowisko.