GIS MEETING
Jednocześnie podczas dwóch dni spotkań uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z produktami wielu firm sektora geoinformacyjnego począwszy od oprogramowania, różnego typu usług na sprzęcie kończąc.
Organizatorom udało się zgromadzić w jednym miejscu osoby oraz instytucje odpowiedzialne za tworzenie uregulowań prawnych, praktyków, którzy posiadają bogate doświadczenie we wdrażaniu systemów informacji przestrzennej oraz osób, które z sukcesem takie wdrożenia realizują w swoich urzędach.
Podczas targów prezentowany był również geoserwis GDOŚ - serwis mapowy który powstał przy wykorzystaniu rozwiązań open-source, jego funkcjonalność umożliwia sprawdzenie, które obszary są w Polsce chronione i gdzie dokładnie przebiegają ich granice.
Geoserwis to platforma, która korzystając z szeregu zintegrowanych usług sieciowych pozwala wyszukiwać, przeglądać i pobierać dane. Jego funkcjonalność może być wykorzystywana między innymi do:
- wyszukiwania i przeglądania tematów danych przestrzennych, za które zgodnie z ustawą o infrastrukturze informacji przestrzennej odpowiada GDOŚ,
- ułatwiania tworzenia planów zadań ochronnych dla obszarów Natura 2000,
- usprawnienia wydawania decyzji administracyjnych przez GDOŚ i RDOŚ (w szczególności związanych z ocenami oddziaływania inwestycji na środowisko).
Geoserwis dostępny jest pod adresem: geoserwis.gdos.gov.pl/mapy
Podczas Gis Meeting odbywała się również konferencja „Administracja publiczna, a ustawa o Infrastrukturze Informacji Przestrzennej - obowiązki, wymagania, korzyści" podczas której przedstawiciel Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska omówił "Rolę INSPIRE w systemie udostępniania informacji dla społeczeństwa".