EMAS jako narzędzie wspierające ekoinnowacje
W Poznaniu trwa Międzynarodowy Kongres Ochrony Środowiska ENVICON, będący największym spotkaniem branży ochrony środowiska w Polsce. Drugi dzień kongresu poświęcony jest kwestiom związanym z innowacjami w ochronie środowiska, gospodarką o obiegu zamkniętym oraz instalacjami przetwarzania odpadów.
Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska Michał Kiełsznia uczestniczy w panelu Innowacje w ochronie środowiska, w czasie którego zaprezentuje system EMAS jako narzędzie wspierające ekoinnowacje. Następnie weźmie udział w debacie poświęconej innowacjom w ochronie środowiska i zrównoważonemu rozwojowi w biznesie.
Ekoinnowacje koncentrują się na ograniczaniu negatywnego oddziaływania na środowisko i lepszym wykorzystywaniu zasobów przy pomocy nowych rozwiązań. Oznacza to opracowywanie nowych produktów, technik, usług, procesów lub modeli biznesowych. Ich nadrzędnym celem jest zapewnienie korzyści dla środowiska, na przykład poprzez obniżenie presji na środowisko, efektywne wykorzystanie zasobów naturalnych lub ograniczenie emisji zanieczyszczeń. Z drugiej strony ekoinnowacje mogą być szansą na poprawę konkurencyjności gospodarczej.
System ekozarządzania i audytu EMAS (ang. Eco Management and Audit Scheme) to unijny instrument ochrony środowiska. Jest to narzędzie zarządzania organizacją nastawione na ochronę środowiska, oszczędność energii oraz efektywne wykorzystanie zasobów, a także swoisty know-how pozwalający firmom realizować swoje cele biznesowe z uwzględnieniem odpowiedzialności za środowiskowo. Jego stosowanie może stanowić realne wsparcie dla ekoinnowacji.
O tym, że system EMAS skutecznie wspiera ekoinnowacje najlepiej świadczą dobre przykłady z całej Unii Europejskiej zbierane i nagradzane od kilku lat przez Komisję Europejską w ramach konkursu EMAS Awards. Od dwóch lat tematem przewodnim konkursu są skuteczne ekoinnowacje wspierające poprawę działalności środowiskowej. W tegorocznej edycji konkursu główną nagrodę w swojej kategorii zdobyło Regionalne Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej S.A. z Tych. Organizacja jest krajowym i europejski liderem w sektorze gospodarki wodno-ściekowej pod względem wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Średnia miesięczna produkcja odnawialnej energia z biogazu przekracza 150% w stosunku do zużycia energii w oczyszczalni ścieków. Przyznając nagrodę Komisja Europejska podkreślała spektakularne wyniki firmy w zakresie ciągłego doskonalenia systemu ekozarządzania i audytu (EMAS), tj. m.in. poprzez optymalizację procesów i wdrażane rozwiązania technologiczne. Regionalne Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej S.A. zostało również docenione za bycie skutecznym ambasadorem promowania świadomości ekologicznej i społecznej odpowiedzialności biznesu (ang. Corporate Social Responsibility).
Poznań