Inwazyjne gatunki obce stwarzające zagrożenie dla Unii Europejskiej
W Brukseli odbyło się spotkanie Komitetu ds. inwazyjnych gatunków obcych oraz Grupy ekspertów ds. inwazyjnych gatunków obcych, złożonych z przedstawicieli państw UE. Grupy te działają przy Komisji Europejskiej. Polskę reprezentowali przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska oraz Ministerstwa Środowiska.
Obecnie na liście inwazyjnych gatunków obcych stwarzających zagrożenie dla Unii Europejskiej znajduje się 49 gatunków roślin i zwierząt. W stosunku do gatunków umieszczonych na liście inwazyjnych gatunków obcych uznanych za stwarzające zagrożenie dla Unii obowiązują zakazy, o których mowa w art. 7 rozporządzenia UE Nr 1143/2014 z 22 października 2014 r. w sprawie działań zapobiegawczych i zaradczych w odniesieniu do wprowadzania i rozprzestrzeniania inwazyjnych gatunków obcych.
Komitet pozytywnie zaopiniował projekt rozporządzenia wykonawczego Komisji, który ma na celu aktualizację wykazu inwazyjnych gatunków obcych stwarzających zagrożenie dla Unii. Nowelizacja prawa UE przewiduje rozszerzenie wykazu inwazyjnych gatunków obcych stwarzających zagrożenie dla Unii o 13 gatunków roślin i 4 gatunki zwierząt, m.in. o bożodrzewa gruczołowatego i bassa słonecznego. Więcej informacji na temat unijnych przepisów dotyczących inwazyjnych gatunków obcych można znaleźć na stronie Komisji Europejskiej oraz na stronie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.
Podczas spotkania Grupy ekspertów odbyła się natomiast wymiana doświadczeń pomiędzy państwami w zakresie zarządzania inwazyjnymi gatunkami obcymi. Poruszono m.in. kwestię przygotowywania raportu z wdrażania w latach 2015-2018 rozporządzenia UE nr 1143/2014, do sporządzenia którego w terminie do 1 czerwca br. zobowiązane były wszystkie kraje członkowskie UE . Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska przekazała niniejszy raport w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej we wskazanym terminie.