Inwazyjne gatunki obce stwarzające zagrożenie dla Unii Europejskiej
Niektóre gatunki płazów i gadów niewystępujących naturalnie w Europie wywierają negatywny wpływ na zwierzęta rodzime np. na salamandrę plamistą, takie zwierzęta określane są jako inwazyjne gatunki obce (IGO). Gatunki te doskonale funkcjonują w nowych warunkach i z sukcesem rozmnażają się, wypierając gatunki rodzime oraz przekształcają zajęte siedliska. Mogą też przenosić groźne choroby i pasożyty, a także powodować zagrożenie dla gospodarki i zdrowia ludzi. Uważa się, że są jedną z głównych przyczyn spadku różnorodności biologicznej, zmniejszania populacji i wymierania rodzimych gatunków, poprzez konkurencję pokarmową, drapieżnictwo, przekazywanie patogenów czy zakłócanie funkcjonowania ekosystemów.
Skala problemu jest coraz większa, a przyczyn problemu jest bardzo dużo. Przede wszystkim z powodu globalnego handlu, transportu i turystyki. Bardzo często nieświadomie kupujemy w sklepie lub przywozimy z wakacji „pamiątki” w postaci egzotycznych zwierząt czy roślin, które mogą stanowić zagrożenie dla naszej przyrody. Nierzadko trafiają one potem w wyniku przypadkowego, bądź też celowego działania do środowiska. Dlatego tak ważna jest informacja i świadomość jakim poważnym zagrożeniem dla różnorodności biologicznej są inwazyjne gatunki obce.
Wychodząc naprzeciw potrzebom zachęcamy do pobrania plakatów informujących o zagrożeniach dla rodzimej fauny ze strony płazów i gadów niewystępujących naturalnie w Europie. Plakaty zostały opracowane przez Radę Europy w ramach realizacji Konwencji o ochronie gatunków dzikiej flory i fauny europejskiej oraz ich siedlisk, tzw. Konwencji Berneńskiej. Więcej informacji na temat gatunków obcych, które mogą stanowić zagrożenie dla rodzimej przyrody można znaleźć na stronie internetowej.
- Plakaty o inwazyjnych gatunkach obcych (do pobrania pliki .jpg)
- Plakaty o inwazyjnych gatunkach obcych w plikach PDF do druku: