Inwazyjne gatunki obce w Polsce
Inwazja gatunków obcych to współcześnie jedno z największych zagrożeń dla zachowania bioróżnorodności. Gatunki te mogą negatywnie oddziaływać na rodzimą faunę i florę, przekształcać siedliska oraz zagrażać zdrowiu człowieka i powodować straty gospodarcze związane m.in. z kosztami ich zwalczania. Poznanie tych gatunków, ocena ich rozmieszczenia i stopnia inwazyjności, a także określenie, które powinny być zwalczane w pierwszej kolejności są jednym z głównych celów projektu Opracowanie zasad kontroli i zwalczania inwazyjnych gatunków obcych wraz z przeprowadzeniem pilotażowych działań i edukacją społeczną POIS.02.04.00-00-0100/16, realizowanego przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska.
Na zlecenie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska analizę 118 gatunków obcych przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i Instytutu Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk z Krakowa we współpracy z ekspertami zajmującymi się tematyką inwazji biologicznych z wielu polskich uczelni i instytucji. Dla każdego gatunku została przygotowana ankieta oceny stopnia inwazyjności oraz karta informacyjna zawierająca charakterystykę kluczowych dla inwazyjności cech biologicznych. Informacje te zostały opublikowane na stronie internetowej projektu w części Inwazyjne gatunki obce. Równocześnie w serwisie mapowym geoserwis.gdos.gov.pl zaprezentowano występowanie inwazyjnych gatunków obcych, które zostały dotychczas stwierdzone w środowisku przyrodniczym Polski, poza uprawą i hodowlą.
Inwazje biologiczne są procesem niezwykle dynamicznym i jednocześnie bardzo trudnym do przewidzenia, dlatego w przypadku potwierdzenia nowych informacji o występowaniu gatunków inwazyjnych dane będą sukcesywnie uzupełniane.
Zapraszamy do korzystania z opracowanych materiałów.