Jak zdobyć tytuł Zielonej Stolicy Europy?
W dniach 23-27 czerwca 2014 r. odbywa się wizyta studyjna, zorganizowana w ramach prac sieci „Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju". Celem jest poznanie dobrych praktyk w zakresie gospodarki odpadami, energetyki przyjaznej środowisku oraz przeciwdziałaniu hałasowi.
Członkowie grup roboczych ds. Gospodarki Odpadami, Pozwoleń Zintegrowanych, Ochrony Powietrza i Energetyki oraz Hałasu mają okazję poznać doświadczenia niemieckich partnerów i wyzwania przed jakimi stanęły władze landu Hesja, aby pomimo posiadania jednego z największych w Europie węzłów kolejowych i jednego z największych lotnisk, jak też mając na swoim terenie ulokowane składowisko i przetwórnię odpadów niebezpiecznych, zdobyć dla Frankfurtu tytuł Zielonej Stolicy Europy 2014 r.
W programie spotkania m.in. spotkania w Centrum Informacyjnym Domu Środowiskowego w Kelsterbach, gdzie prezentowane są metody ochrony przed hałasem w otoczeniu lotniska we Frankfurcie w regionie Ren-Men, wizyta w Heskim Centrum Zastosowań Energii Odnawialnych i Wydajności Energetycznej, czy też w podziemnym składowisku odpadów niebezpiecznych Herfa-Neurode.
Głównym współorganizatorem i opiekunem polskich ekspertów jest Heskie Ministerstwo Środowiska oraz podległy mu Heski Urząd Krajowy ds. Środowiska i Geologii.
Wyjazd studyjny zorganizowano w ramach Projektu POPT.03.01.00-00-375/13-00 współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2007 - 2013.