Jeden procent powierzchni Polski, czyli wspólne dobro – parki narodowe
Do tej pory w naszym kraju ustanowiono dwadzieścia trzy parki narodowe. Wszystkie, wraz ze szczegółowymi opisami, widnieją w Centralnym Rejestrze Form Ochrony Przyrody prowadzonym z mocy ustawy przez Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska (http://crfop.gdos.gov.pl/CRFOP/).
Po krótkim okresie zamknięcia parków narodowych (w związku z epidemią SARS-CoV-2), od 20 kwietnia br. tereny te znów są dostępne dla publiczności. Korzystając z nich należy jednak przestrzegać przepisów i pamiętać, że za ich złamanie grożą kary.
W 2001 r. utworzono Park Narodowy „Ujście Warty”. Od tej pory w Polsce są dwadzieścia trzy parki narodowe, które w sumie zajmują obszar 317 386 ha, co stanowi około jednego procenta powierzchni kraju. W parkach narodowych można poruszać się tylko po wytyczonych szlakach. W sumie do dyspozycji turystów oddano 3600 znakowanych dróg. Zasada niezbaczania ze szlaków gwarantuje bezpieczeństwo zwierzętom, pozwala także uniknąć rozdeptania bezcennych przyrodniczo terenów przez turystów.
Najliczniej odwiedzanym parkiem od lat jest Tatrzański Park Narodowy. W 2019 r. bilet wstępu kupiło tam prawie trzy miliony osiemset tysięcy turystów. Od 4 maja park otwarty będzie na całym obszarze. Na niektórych szlakach wprowadzone będą jednak limity wejść. Symbolem TPN jest kozica tatrzańska. Warto wiedzieć, że każdy z parków obrał za symbol charakterystyczne dla swojego obszaru zwierzę, rzadziej roślinę lub charakterystyczny element topografii. W przypadku np. Białowieskiego Parku Narodowego jest to żubr, Poleskiego Parku Narodowego jest to żuraw, Wolińskiego Parku Narodowego – bielik. Babiogórski Park Narodowy identyfikuje się za pomocą wizerunku rośliny okrzyn jeleni, a Pieniński Park Narodowy za pomocą wizerunku najwyższego szczytu Pienin Środkowych, masywu Trzech Koron.
Od 20 kwietnia Rada Ministrów, przychylając się do rekomendacji Ministra Środowiska, otworzyła (zamknięte z powodu epidemii) parki narodowe. W parkach narodowych nie obowiązuje nakaz zakrywania usta i nosa, można więc oddychać pełną piersią, stosując się jednak do wszelkich zaleceń sanitarnych. Należy także zachować szczególną ostrożność w związku z zagrożeniem pożarowym spowodowanym suszą. Dyrektorzy parków mogą czasowo wyłączyć z użytkowania określony rejon parku lub określony szlak, nie mogą jednak zamknąć całego parku. Korzystając z parków narodowych trzeba pamiętać, że zarówno fauna jak i flora parków podlega ochronie prawnej. Zakazane jest zatem m.in. zbieranie grzybów.
Jak mówi ustawa, park narodowy obejmuje obszar wyróżniający się szczególnymi wartościami przyrodniczymi, naukowymi, społecznymi, kulturowymi i edukacyjnymi, o powierzchni nie mniejszej niż 1000 ha, na którym ochronie podlega cała przyroda oraz walory krajobrazowe. Park narodowy tworzy się w celu zachowania różnorodności biologicznej, zasobów, tworów i składników przyrody nieożywionej i walorów krajobrazowych, przywrócenia właściwego stanu zasobów i składników przyrody oraz odtworzenia zniekształconych siedlisk przyrodniczych, siedlisk roślin, siedlisk zwierząt lub siedlisk grzybów.
Park narodowy tworzy Rada Ministrów rozporządzeniem. Działalnością parku kieruje dyrektor parku narodowego.
REKORDZIŚCI
- Najstarszy park narodowy w Polsce: Białowieski Park Narodowy utworzony w grudniu 1921 roku.
- Najmłodszy park narodowy w Polsce: Park Narodowy "Ujście Warty" utworzony 1 lipca 2001 roku.
- Największy park narodowy w Polsce to Biebrzański Park Narodowy powierzchnia: 592,23 km².
- Najmniejszy park narodowy w Polsce: Ojcowski Park Narodowy npowierzchnia to 21,46 km².
PARKI NARODOWE
Babiogórski Park Narodowy z siedzibą w Zawoi
Białowieski Park Narodowy z siedzibą w Białowieży
Biebrzański Park Narodowy z siedzibą w Osowcu Twierdzy
Bieszczadzki Park Narodowy z siedzibą w Ustrzykach Górnych
Drawieński Park Narodowy z siedzibą w Drawnie
Gorczański Park Narodowy z siedzibą w Porębie Wielkiej
Kampinoski Park Narodowy z siedzibą w Izabelinie
Karkonoski Park Narodowy z siedzibą w Jeleniej Górze
Magurski Park Narodowy z siedzibą w Krempnej
Narwiański Park Narodowy z siedzibą w Kurowie
Ojcowski Park Narodowy z siedzibą w Ojcowie
Park Narodowy „Bory Tucholskie” z siedzibą w Charzykowach
Park Narodowy Gór Stołowych z siedzibą w Kudowie-Zdroju
Park Narodowy „Ujście Warty” z siedzibą w Chyrzynie
Pieniński Park Narodowy z siedzibą w Krościenku nad Dunajcem
Poleski Park Narodowy z siedzibą w Urszulinie
Roztoczański Park Narodowy z siedzibą w Zwierzyńcu
Słowiński Park Narodowy z siedzibą w Smołdzinie
Świętokrzyski Park Narodowy z siedzibą w Bodzentynie
Tatrzański Park Narodowy z siedzibą w Zakopanem
Wielkopolski Park Narodowy z siedzibą w Jeziorach
Wigierski Park Narodowy z siedzibą w Krzywem
Woliński Park Narodowy z siedzibą w Międzyzdrojach.