Jest decyzja na odstrzał bieszczadzkiego niedźwiedzia
W poniedziałek 20 października 2014 r. Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska wydał decyzję pozwalającą na odstrzał niedźwiedzia, który zaatakował w olszanickim lesie w województwie podkarpackim.
"Pozwolenie na odstrzał niedźwiedzia nie jest tożsame z odstrzeleniem zwierzęcia - tłumaczy Anna Ronikier-Dolańska, Dyrektor Departamentu Zarządzania Zasobami Przyrody w Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Zwierzę zostanie odstrzelone tylko wówczas, jeśli sztab fachowców, po odnalezieniu zwierzęcia, oceni, że jest to konieczne ze względu na ochronę zdrowia lub życia ludzi" - wyjaśnia.
Dziś rano u Wojewody Podkarpackiego spotkał się sztab, w skład którego weszli przedstawiciele wszystkich jednostek zaangażowanych w sprawę odnalezienia podkarpackiego niedźwiedzia. W spotkaniu i dyskusji wzięli udział przedstawiciele: Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, policji, bieszczadzkich samorządów, Bieszczadzkiego Parku Narodowego, Tatrzańskiego Parku Narodowego, GOPR, a także Podkarpacki Wojewódzki Lekarz Weterynarii.
Zdecydowano, że szefem grupy tropiącej niedźwiedzia będzie Regionalny Dyrektor Lasów Państwowych w Krośnie. Grupa specjalistów po odnalezieniu zwierzęcia oceni czy stanowi on zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi i konieczny będzie jego odstrzał, czy takiego zagrożenia nie ma i niedźwiedzia należy puścić wolno.
Niedźwiedź to zwierzę chronione - jest to gatunek z załącznika II i IV Dyrektywy Siedliskowej, zgodnie z prawem krajowym jest również gatunkiem objętym ochroną ścisłą, wymagającym ochrony czynnej. Trzeba podkreślić, że przypadki agresji zwykle są spowodowane przez ludzi lekceważących podstawowe zasady postępowania przy spotkaniu z niedźwiedziem, a niezwykle rzadkie wypadki atakowania ludzi są często wynikiem nieumyślnego zaskoczenia zwierzęcia przez człowieka.
Jednym z największych zagrożeń dla gatunku jest postępująca fragmentacja jego siedlisk, m.in. poprzez budowę nowych dróg, infrastruktury turystycznej czy ekspansję zabudowy mieszkaniowej. W Polsce niedźwiedź brunatny występuje obecnie wyłącznie w obrębie zalesionych obszarów Karpat i stanowi niewielki fragment populacji karpackiej, obejmującej swym zasięgiem Czechy, Polskę, Słowację, Ukrainę, Rumunię i Serbię. Szacuje się, że jego populacja w kraju nie przekracza 100 osobników. Główne ostoje gatunku objęte są siecią Natura 2000.
Stanowisko Wojewody Podkarpackiego w związku z incydentem w Bieszczadach
------------------------------
Źródło: GDOŚ
Fot.: Cezary Korkosz, cezarykorkosz.pl