Jest decyzja w sprawie obwodnicy Stalowej Woli i Niska
W ramach inwestycji planowana jest budowa pełnego zakresu drogi krajowej nr 77 klasy GP na odcinku od Stalowej Woli, skrzyżowanie ul. Podskarpowej i ul. Chopina (Węzeł Chopina) do połączenia z projektowaną drogą ekspresową S-19 i drogą krajową nr 77 na terenie gminy Rudnik nad Sanem, wraz z węzłami, skrzyżowaniami, drogami poprzecznymi i drogami dojazdowymi, infrastrukturą techniczną budowlami i urządzeniami budowlanymi.
Długość trasy wariantu realizacyjnego inwestycji wynosi około 15,6 km. W ramach niej planuje się również budowę estakady o długości 570 m na terenie elektrowni w Stalowej Woli, wiadukty drogowe i kolejowe, most na rzece Barcówce, 5 węzłów drogowych i inne obiekty i urządzenia niezbędne do właściwego funkcjonowania przedsięwzięcia.
Istniejąca droga krajowa Nr 77 Lipnik - Sandomierz - Stalowa Wola - Leżajsk - Tryńcza - Przemyśl zaliczana jest do podstawowego układu komunikacyjnego Polski. Umożliwia ona dojazd do przejść granicznych południowo-wschodniej części kraju. W obecnym stanie droga prowadzi ruch samochodowy przez centrum miast Stalowa Wola i Nisko, w bezpośrednim sąsiedztwie zwartej zabudowy, z licznymi skrzyżowaniami, zjazdami na posesje i przejściami dla pieszych. Zły stan techniczny nawierzchni istniejącej jezdni, kolektora sanitarnego znajdującego się pod jezdnią ulicy Sandomierskiej w Nisku oraz zabudowa zlokalizowana bezpośrednio przy drodze krajowej są przyczyną znacznych utrudnień w ruchu drogowym, wypadków, konieczności organizacji objazdów dla ruchu ciężkiego oraz uciążliwości dla mieszkańców.
Budowa obwodnicy ma na celu w głównej mierze zwiększenie przepustowości i prędkości ruchu tranzytowego na drodze krajowej Nr 77, przeniesienie ruchu tranzytowego poza tereny o intensywnym zagospodarowaniu i co się z tym wiąże ograniczenie oddziaływań związanych z ruchem drogowym na przedmiotowej drodze, poprawę bezpieczeństwa i warunków ruchu w korytarzu drogi krajowej Nr 77.
Budowa obwodnicy ujęta jest w programie rządowym „Budowa dróg krajowych na lata 2008 - 2012" oraz została wpisana na listę rezerwową Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej (PO RPW).
-------------------------------------
Źródło: RDOŚ w Rzeszowie
fot, Janusz Jurzyk, Wikimedia Commons