Kogo nie boli Natura?
W piątek 15 marca 2013 r. w Mikołowie odbyła się konferencja podsumowująca kampanię „Natura nie boli" realizowaną przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Katowicach od września 2012 r. Spotkanie było także okazją do zaprezentowania geoportalu, nowego narzędzia przygotowanego przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Katowicach, które umożliwia szybki dostęp do informacji o obszarach chronionych, a także gatunkach i siedliskach na terenie województwa śląskiego.
Zorganizowane w gościnnych progach Centrum Edukacji Przyrodniczej i Ekologicznej Śląskiego Ogrodu Botanicznego spotkanie zgromadziło liczne grono dziennikarzy regionalnych mediów, których przywitał Dyrektor Centrum Piotr Kojs.
Najważniejszym celem kampanii "Natura nie boli" było przekonanie mieszkańców regionu, że przestrzeganie zasad ochrony przyrody nie musi być balastem w życiu codziennym ani przeszkodą w rozwoju gospodarczym. Bernard Błaszczyk, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Katowiczach mówił, że doświadczenia pokazują, że chociaż program funkcjonuje w Polsce już od ponad ośmiu lat, świadomość tego czym jest sieć Natura 2000 jest niestety bardzo niska. Co gorsza, ta najmłodsza z obowiązujących w Polsce form ochrony przyrody cieszy się niesprawiedliwie nienajlepszą opinią. Jak podkreślił, trwająca blisko cztery miesiące kampania edukacyjna była tak naprawdę pierwszym etapem dłuższego procesu jednak dzięki współpracy z mediami regionalnymi, efektem której były liczne artykuły prasowe oraz audycje radiowe i telewizyjne miała bardzo szeroki zasięg. Pozwoliła więc przekazać zainteresowanym, że Natura 2000 nie musi być blokadą jeśli potencjalny inwestor jest świadom, że konieczne jest pogodzenie potrzeb ochrony przyrody z interesami gospodarczymi i inwestycjami.
Termin realizowanych działań edukacyjnych zbiegł się w czasie ze sfinalizowaniem innego projektu mającego w założeniach promocję Sieci Natura 2000, realizowanego przez Dyrekcję, a współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007 - 2013. Jak zapewniał Dyrektor Błaszczyk, jest on przekonany że udostępnione dzięki projektowi informacje przydadzą się bez wątpienia zarówno inwestorowi realizującemu dużą inwestycję, przyrodnikowi, jak i turyście planującemu rodzinny wypad na łono natury. Jego efektem jest bowiem uruchomienie geoportalu Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach. Przemysław Skrzypiec, główny specjalista w Wydziale Ochrony Przyrody i Obszarów Natura 2000, zaprezentował praktyczne możliwości serwisu mapowego, zawierającego zarówno informacje nt. form ochrony przyrody jak i praktyczne informacje turystyczne, w tym dane na temat ścieżek rowerowych i edukacyjnych, szlaków turystycznych, punktów widokowych oraz miejsc edukacji leśnej.
Dowodem ogromnego zapotrzebowania na właściwie prowadzoną edukację przyrodniczą jest liczba blisko 70 tysięcy odwiedzających w ciągu roku mikołowskie Centrum Edukacji. Gabriela Lenartowicz prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podkreślała, że kierowana przez nią instytucja chętnie wspiera działania, które nie są przyrodniczą izbą pamięci, ale edukują przez uczestnictwo, a to co zrobiono w Ogrodzie Botanicznym w Mikołowie jest najlepszym dowodem, że można i warto inwestować zarówno w utrzymanie przyrodniczo cennych walorów jak w ich popularyzację i eko-edukację całych rodzin. Przyznała także, że sukcesem ekologicznych akcji edukacyjnych prowadzonych w regionie, jest skuteczne przełamywanie stereotypu czarnego Śląska.
Działania przeprowadzone w ramach kampanii:
- Współpraca z „Dziennikiem Zachodnim" - od września 2013 do grudnia 2013 r. hasło „Natura nie boli", myśl przewodnia akcji wraz z argumentami na jej poparcie, pojawiała się regularnie na łamach gazety i stronach portalu internetowego „Naszemiasto.pl":
- trzy czterostronicowe wkładki do gazety (17 października, 14 listopada oraz 12 grudnia 2012 r.) - w publikacjach tych najwięcej uwagi poświęcono opisowi obszarów naturowych w poszczególnych częściach naszego województwa oraz najcenniejszych gatunków roślin i zwierząt. Wszystkie teksty były bogato ilustrowane zdjęciami, w przeważającej większości autorstwa pracowników Regionalnej Dyrekcji;
- systematyczna publikacja materiałów dotyczących kampanii oraz sieci Natura 2000 na „ekologicznych" stronach Dziennika Zachodniego oraz stronach portalu Naszemiasto.pl;
- tablica edukacyjna przedstawiająca mapę obszarów naturowych w województwie śląskim wraz z ich opisami i zdjęciami - kolportowana jako dodatek do Dziennika Zachodniego;
- internetowa mapa obszarów naturowych województwa śląskiego wraz z krótkimi opisami i ilustrującymi fotografiami na stronach portalu Naszemiasto.pl.
- Broszura „Natura nie boli" zawierająca szczegółowe informacje na temat inwestowania na obszarach naturowych (we współpracy z „Dziennikiem Zachodnim") - wydana została z przeznaczeniem dla przedsiębiorców, pracowników samorządu oraz osób zainteresowanych i zawiera:
- przepisy prawne regulujące zasady ochrony przyrody i środowiska,
- obowiązujące w tym temacie procedury ze szczególnym uwzględnieniem procedury oceny oddziaływania na środowisko,
- informacje nt. kompetencji poszczególnych instytucji ochrony środowiska w regionie,
- szczegółowo określa zadania regionalnego konserwatora przyrody oraz Wydziałów: Ochrony Przyrody i Obszarów Natura 2000, Ocen Oddziaływania na Środowisko i Wydział Zapobiegania i Naprawy szkód w Środowisku
- Seria dziewięciu ulotek:
- pięć przedstawiających unikalne walory przyrodnicze następujących obszarów naturowych:
- Beskid Mały
- Beskid Żywiecki
- Cieszyńskie Źródła Tufowe
- Ostoja Olsztyńsko - Mirowska
- Ostoja Złotopotocka. - jedna dotycząca nietoperzy - gatunku będącego przedmiotem ochrony w kilku obszarach w województwie śląskim
- trzy przedstawiające kompetencje poszczególnych wydziałów merytorycznych RDOŚ w Katowicach.
- Kalendarz ścienny na rok 2013 zawierający przekaz kampanii, ilustrowany zdjęciami autorstwa pracowników Dyrekcji.
-------------------------------------
Źródło: RDOŚ w Katowicach
fot. WFOŚiGW w Katowicach