Zimowe Ptakoliczenie 2018
Jak co roku, w ostatni weekend stycznia odbędzie się Zimowe Ptakoliczenie, akcja organizowana przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP). Jej celem jest sprawdzenie jak ptaki radzą sobie w zimie na terenach, na których są zależne od człowieka – w ogródkach, na podwórkach, skwerach czy parkach.
W tym roku szczególnie wypatrywana będzie czeczotka, która został Ptakiem Zimy 2018. Więcej na temat tego pięknego ptaka można znaleźć w serwisie internetowym OTOP.
W akcji może wziąć udział każdy, niezależnie od poziomu swojej wiedzy na temat ptaków. Ptaki można liczyć indywidulanie, w gronie znajomych, czy też podczas ornitologicznych spacerów z przewodnikiem. Wolontariusze z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków planują około 80 otwartych zimowych spacerów na terenie całego kraju. Dodatkowo nauczą nie tylko jak rozpoznać poszczególne gatunki ptaków, ale również wyjaśnią jak mądrze dokarmiać i pomagać im zimą.
Zimowe Ptakoliczenie to ogólnopolska akcja organizowana od 2004 roku. Główną ideą inicjatywy jest zbieranie informacji na temat najliczniej spotykanych ptaków, głównie w parkach i ogrodach. Wyniki nie powiedzą dokładnie, ile ptaków żyje zimą w Polsce, ale dzięki zbieranym co roku danym można śledzić potencjalne zmiany i sprawdzać, czy pokrywają się one z badaniami naukowymi wykonywanymi przez profesjonalnych ornitologów. Międzynarodowym odpowiednikiem akcji jest brytyjski Big Garden Birdwatch.
Lista wycieczek w poszczególnych województwach oraz szczegółowe informacje na temat tegorocznej edycji akcji znajdują się na stronach internetowych OTOP.
Fot.: iStockphoto.com/mirceax