O pomnikach przyrody i użytkach ekologicznych
W dniach 4-6 listopada 2015 r. w Dymaczewie odbywa się konferencja, organizowana przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska, której celem jest podsumowanie i prezentacja wyników projektu Weryfikacja i aktualizacja informacji przestrzennej i opisowej o pomnikach przyrody i użytkach ekologicznych na terenie Polski zgodnie z wytycznymi zawartymi w rozporządzeniu Ministra Środowiska w sprawie centralnego rejestru form ochrony przyrody.
W spotkaniu biorą udział przedstawiciele Ministerstwa Środowiska, Generalnej i regionalnych dyrekcji ochrony środowiska, instytucji naukowych w tym Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, Państwowego Instytutu Geologicznego, Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk, Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Instytutu Ochrony Środowiska oraz parków narodowych, gmin i stowarzyszeń zajmujących się ochroną przyrody w tym m.in. uprawą i ochroną drzew, a także przedstawiciele wykonawcy - konsorcjum firm MGGP i MGGP Aero, którego liderem jest MGGP Aero - współpracującego przy realizacji projektu.
Projekt Weryfikacja i aktualizacja informacji przestrzennej i opisowej o pomnikach przyrody i użytkach ekologicznych na terenie Polski zgodnie z wytycznymi zawartymi w rozporządzeniu Ministra Środowiska w sprawie centralnego rejestru form ochrony przyrody rozpoczął się w 2014 r. i trwał przez dwa lata. W tym czasie zinwentaryzowano pomniki przyrody i użytki ekologiczne we wszystkich 16 województwach na terenie Polski. Zgodnie z art. 113 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody prowadzenie Centralnego Rejestru Form Ochrony, bazy w której znajduje się informacja o wszystkich formach ochrony przyrody w Polsce pozostaje w kompetencjach Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. Obecnie rejestr jest w trakcie aktualizowania w oparciu o dane pochodzące z rejestrów prowadzonych przez regionalnych dyrektorów ochrony środowiska oraz inne organy odpowiedzialne za ochronę przyrody. Uzupełnienie go o dane dotyczące pomników przyrody i użytków ekologicznych jest bardzo ważnym i potrzebnym zadaniem, które praktycznie zamyka porządkowanie i aktualizację Centralnego Rejestru Form Ochrony Przyrody w zakresie najbardziej licznych form ochrony przyrody jakimi są m.in. pomniki przyrody.
Uporządkowanie i aktualizacja Centralnego Rejestru Form Ochrony Przyrody jest także elementem działań związanych z wdrażaniem dyrektywy INSPIRE, tworzeniem i harmonizowaniem danych. Dane te już wkrótce ułatwią pozyskiwanie szeregu informacji środowiskowych. Docelowo wdrażanie dyrektywy INSPIRE (ang. INfrastructure for SPatial InfoRmation in Europe) usprawni i zwiększy dostęp do zasobów danych przestrzennych. Wzmocni też współpracę między instytucjami, która bazuje na wymianie czy też analizie danych. Poza tym ujednolici zasady przechowywania i udostępniania danych oraz związanych z nimi usług przez organy państwowe, publiczne oraz te organy prywatne, które zdecydują się udostępnić swoje zasoby zgodnie z wytycznymi dyrektywy INSPIRE.