Konferencja Sacrum w komponowanej przestrzeni
Od 19 do 20 października 2017 r. w Krakowie odbędzie się 24. ogólnopolska konferencja naukowa z zakresu sztuki ogrodowej i dendrologii historycznej oraz 7. edycja międzynarodowa wydarzenia pod hasłem Sacrum w komponowanej przestrzeni.
Tematyka konferencji dotyczyć będzie zjawiska sacrum występującego zarówno na obszarach miast i wsi, jak i w krajobrazach otwartych, odwołując się do pojęć stosowanych w antropologii, teologii i eschatologii. Przykładami sacrum, które wpływają na pełniejszy odbiór krajobrazu będą np. zespoły klasztorne, cmentarne, miejsca kultu, kalwarie, aleje jak również elementy jednostkowe w postaci kapliczek, miejsc tragedii, pamięci.
Podczas konferencji zostaną omówione kwestie dotyczące roli sacrum w architekturze krajobrazu. Będzie także przedstawione sacrum jako istotny element krajobrazu na przykładach odnajdywanych w Polsce i na świecie (Toskania, Austria, Park Miejski w Budapeszcie, cmentarz w Gorlicach, XIX-wieczne założenia ogrodowe na Śląsku).
W spotkaniu wezmą udział specjaliści z zakresu historii sztuki ogrodowej, dendrologii stosowanej, projektanci architektury krajobrazu oraz przedstawiciele urzędów.
Organizatorami wydarzenia są Instytut Architektury Krajobrazu Politechniki Krakowskiej oraz Sekcja Sztuki i Architektury Ogrodowej Komisji Urbanistyki i Architektury Polskiej Akademii Nauk w Krakowie.
Udział w konferencji w charakterze słuchacza jest bezpłatny. Szczegółowy program konferencji dostępny jest na stronie internetowej Instytutu Architektury Krajobrazu.
Termin konferencji nie jest w tym roku przypadkowy - 20 października obchodzony jest Dzień Krajobrazu, ustanowiony przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska. Głównym tematem tegorocznego Dnia Krajobrazu jest Nauka o Krajobrazie, w ramach którego rozpowszechniamy informacje na temat podejmowanych w kraju i za granicą badaniach nad krajobrazem (przyrodniczym oraz kulturowym). Tematyka konferencji doskonale wpisuje się w te założenia.
Fot.: istockphoto.com/karma_pema