Konferencja Woda w krajobrazie
Od 2012 r. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska organizuje cykliczne konferencje poświęcone wdrażaniu Europejskiej Konwencji Krajobrazowej (EKK) w Polsce. 29 października br. odbyła się już VIII konferencja poświęcona temu zagadnieniu.
Temat tegorocznej konferencji jest odpowiedzią na nasilające się zmiany w krajobrazie miast, galopującą urbanizację, a zarazem postępujące zmiany klimatu, których skutki są coraz częściej odczuwalne w tkance miasta. Jednocześnie łagodzenie następstw ekstremalnych zjawisk pogodowych przy pomocy rozwiązań bazujących na naturalnych procesach przyrodniczych wydaje się być wciąż niedoceniane.
Konferencję Woda w krajobrazie rozpoczął wykład inauguracyjny Zróżnicowanie regionalnego krajobrazów w zależności od zasobów wodnych. Podczas spotkania zaprezentowano m.in. przykłady podjętych już działań zwiększających odporność miast na zmiany klimatu, jak i zrealizowane projekty sprzyjające naturalnej retencji, zarówno w skali mikro- jak np.: ogród deszczowy, jak i skali miasta czy parku narodowego. Uczestnicy konferencji mieli również okazję zapoznać się z najnowszymi doniesieniami naukowymi na temat znaczenia i wagi naturalnej retencji. Istotnym tematem była także kwestia pozyskiwania finansowania na działania związane z adaptacją miast do zmian klimatu oraz propozycji Komisji Europejskiej, w tym zakresie, w nowej perspektywie finansowej.
W konferencji uczestniczyli przedstawiciele instytucji rządowych i samorządowych, jak również instytucji naukowych i badawczych zajmujących się ochroną i kształtowaniem krajobrazu.
Konferencja została zorganizowana w ramach realizacji umowy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska nr 169/2017/Wn50/NE-WM/D z 25 sierpnia 2017 r. na sfinansowanie przedsięwzięcia Realizacja zadań wynikających z postanowień Europejskiej Konwencji Krajobrazowej sporządzonej we Florencji dnia 20 października 2000 r. (Dz. U. z dnia 29 stycznia 2006 r.).