Konkurs Mazurskiego Parku Krajobrazowego rozstrzygnięty
Konkurs fotograficzny "40 lat Mazurskiego Parku Krajobrazowego" został rozstrzygnięty. Spośród 34 nadesłanych prac wyłoniono laureatów w dwóch kategoriach. Zdjęcia przedstawiały miejsca i obiekty, przyrodę ożywioną i nieożywioną oraz krajobraz Mazurskiego Parku Krajobrazowego.
Uczestnicy mogli zgłosić do konkursu maksymalnie 2 prace wykonane w 2017 r., w kategoriach „Mazurski Park Krajobrazowy – moje miejsce” oraz „Mazurski Park Krajobrazowy – wczoraj i dziś” dołączając do aktualnego zdjęcia skan „starej” fotografii przedstawiającej te same miejsca lub obiekty z terenu Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Do konkursu zgłoszono 34 prace, w tym w kategorii „Mazurski Park Krajobrazowy – moje miejsce” 30 zdjęć i „Mazurski Park Krajobrazowy – wczoraj i dziś” 4 zdjęcia.
Celem konkursu fotograficznego była promocja walorów przyrodniczych i krajobrazowych, kształtowanie świadomości na temat zmian zachodzących w krajobrazie parku oraz potrzeba jego ochrony i zachowania dla przyszłych pokoleń. Konkurs został zorganizowany przez Mazurski Park Krajobrazowego z okazji 40-lecia jego utworzenia. Dofinansowanie pochodziło ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Olsztynie i Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
Szczegóły dotyczące laureatów i wyłonionych prac znajdują się na stronie internetowej Mazurskiego Parku Krajobrazowego.
Mazurski Park Krajobrazowy został utworzony w grudniu 1977 r. w celu zachowania wartości przyrodniczych, kulturowych i historycznych tego obszaru dla potrzeb nauki, dydaktyki i turystyki. Jego powierzchnia wynosi 53 655 ha, a obszar strefy ochronnej to około 19 000 ha. Lasy zajmują 28 440 ha, a rzeki i jeziora około 15 715 ha. Pozostałe tereny to użytki rolne i tereny zabudowane.
Przyroda Mazurskiego Parku Krajobrazowego to:
- 60 jezior o powierzchni powyżej 1 ha, z największym jeziorem w Polsce - jeziorem Śniardwy,
- rzeka Krutynia uznana za jeden z najciekawszych szlaków kajakowych w Europie,
- 11 rezerwatów przyrody, w tym rezerwat biosfery Jezioro Łuknajno,
- ok. 850 gatunków roślin naczyniowych, z takimi rzadkościami jak: pełnik europejski, chamedafne północna i dzwonecznik wonny,
- fauna Parku to m.in. wilki, rysie, bobry, wydry i ponad 200 gatunków ptaków z bielikiem, rybołowem, orlikiem krzykliwym, puchaczem i bocianem czarnym.
Fot.: Autor: Marcin Byra (Praca własna) [CC BY-SA 3.0], Wikimedia Commons