Przyroda w pracy
Europejska Agencja Ochrony Środowiska (ang. European Environment Agency) zainaugurowała konkurs fotograficzny "NATURE@work", którego celem jest podkreślenie korzyści, jakie ludzie otrzymują od natury. Pracę finalistów konkursu zostały wybrane przez jury i są dostępne na stronie internetowej konkursu.
Do 15 października 2017 r. można głosować na nie w publicznym głosowaniu. Fotografia z największą liczbą głosów otrzyma nagrodę Public Choice Award. Zgodnie z regulaminem każdy może zagłosować raz na pięć wybranych prac. Głosowanie odbywa się poprzez www.eea.europa.eu.
Zwycięzcy konkursu poznamy pod koniec października 2017 r.
Natura przynosi ludziom wiele korzyści. Niektóre z nich są dobrze znane, takie jak czysta woda, czyste powietrze, żywność, drewno czy inne zasoby naturalne. Inne korzyści są również ważne dla człowieka. Przykładem są zielone przestrzenie w miastach, które obniżają temperaturę otoczenia oraz dostarczają wilgoci w powietrzu. Tereny leśne i mokradła sprzyjają retencji wody, a tym samym zapobiegają powodziom. Wewnętrzne piękno czy różnorodność natury jest źródłem inspiracji dla wielu twórców i artystów.
Unia Europejska zobowiązała się do ochrony naturalnego życia i różnorodności od lat 70. XX wieku. W 2017 roku przypada 25. rocznica przyjęcia jednego z kluczowych przepisów dotyczących ochrony przyrody w Unii Europejskiej, czyli Dyrektywy siedliskowej (Dyrektywa 92/43/EWG Rady z dnia 21 maja 1992 r. w sprawie ochrony siedlisk przyrodniczych oraz dzikiej fauny i flory). Dzięki tej regulacji Unia zbudowała największą skoordynowaną sieć obszarów chronionych na świecie - Natura2000. Obejmuje ona ok. 20% całkowitego obszaru lądowego Unii europejskiej. W Polsce w jej skład wchodzi 849 obszarów siedliskowych oraz 145 obszarów ptasich.
Fot.: istockphoto.com/ewg3D